Tridentsko – Horní Adiže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Trentino-Alto Adige)
Skočit na: Navigace, Hledání
Tridentsko – Horní Adiže
Trentino – Alto Adige
Vlajka
Vlajka
Geografie
Trentino-Alto Adige in Italy.svg
Hlavní město Trento
Souřadnice
Rozloha 13 606,87 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 1 055 934[1] (2015)
Hustota zalidnění 77,62 ob./km²
Správa regionu
Nadřazený celek Itálie
Druh celku Oblast
Podřízené celky • 2 provincie (Bolzano, Trento)
• 326 obcí
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 IT-32
NUTS ITD1 / ITD2
Oficiální web www.regione.taa.it

Tridentsko – Horní Adiže (italsky Trentino–Alto Adige, německy Trentino – Südtirol, ladinsky Trentin – Südtirol, v českém jazyce také občas používané Tridentsko – Jižní Tyrolsko, mezi lety 1919 až 1947 italsky Venezia Tridentina) je autonomní region v severní Itálii. Sousedí na severozápadě se Švýcarskem, na severu s Rakouskem, na jihozápadě s Lombardií a na východě a jihovýchodě s Benátskem. Kraj je poměrně řídce osídlen, většina obyvatel žije v údolí řeky Adiže. Hlavními ekonomickými zdroji obyvatel jsou turistika, pěstování vinné révy a ovoce (zejména jablek) a výroba elektřiny v hydroelektrárnách.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Passo Stalle

V oblasti žili původně Rétové, v 5. st. před K. přišli Keltové. Od 3. st. před K. začali do regionu pronikat Římané. Po pádu Římského impéria přišli do oblasti Gótové, následovali Langobardi a Frankové. Mezi 11. a 13. st. náležela severní část regionu pod správu biskupství v Brixenu, zatímco jižní část spravoval biskup z Trenta. V druhé pol. 14. st. ovládli kraj Habsburkové, v roce 1918 se stal součástí Italského království.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Většinu území tvoří hornatá krajina. Severní oblast pokrývají Jižní Alpy, na východě se rozkládají Dolomity. V severozápadní části leží Ötztalské Alpy, respektive Alpi Venoste, na západě leží pohoří Ortles s nejvyšším vrcholem Ortler (3 905 m) a na jihozápadě se rozkládá skupina Brenta. Nad Dolomity, na severovýchodě leží Zillertalské Alpy, jihovýchodně od pohoří leží údolí Val Pusteria. Středem kraje protéká řeka Adiže. V kraji se nachází řada jezer ledovcového původu.[2]

Územní uspořádání[editovat | editovat zdroj]

Tridentsko-Horní Adiže
Kostel Panny Marie v Trafoi

Kraj se dělí na dvě provincie: Trident (Trento) a Bolzano (Bozen).

Na rozdíl od ostatních italských autonomních oblastí mají vlastní autonomii i obě provincie. Území moderní autonomní oblasti bylo do roku 1918 součástí Rakouska-Uherska, v jehož rámci tvořilo nejjižnější část rakouské korunní země Tyrolska.

Název je odvozen od řeky Adiže. Hlavním městem je Trento (Trident).[3]

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Region lze z etnického hlediska rozdělit na dvě poloviny. Na severu, v oblasti Horní Adiže, má většinu (69%) německy mluvící obyvatelstvo (neplatí to však pro velká města jako Bolzano, Merano a Brixen), nápisy měst a obcí jsou dvojjazyčné. Žijí zde také lidé mluvící ladinštinou, jedním z původních románských jazyků. V jižní části kraje, Tridentsku, žijí italsky mluvící obyvatelé (více jak 95%).

Hlavní centra regionu[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Popolazione residente al 1° Gennaio 2015 per età, sesso e stato civile [online]. Istat, [cit. 2015-09-20]. Dostupné online. (italsky) 
  2. Itálie sever. Freytag a Berndt 2007, str. 83.
  3. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha : Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Trentino-Alto Adige, s. 15.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]