Třetí bitva na Aisně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Třetí bitva na Aisně
konflikt: První světová válka
{{{alt}}}
Nejzazší čára německého postupu
trvání: 27. květen 1918 - 6. červen 1918
místo: východní Francie
výsledek: Německé taktické vítězství
strany
Flag of Germany (1867–1919).svg Německé císařství Flag of France.svg Francie

US flag 48 stars.svg USA

síla
děla ráže 360mm
Francii pomáhaly Československé legie, které blokovali Sibiřskou magistrálu (viz článek)
Nejzazší čára německého postupu v roce 1918 - 15. červenec

Třetí Bitva na Aisně byla jedna z posledních německých ofenzív na západní frontě v první světové válce. Pojmenována je podle řeky Aisny, u níž se bojovalo.

Svým způsobem se jednalo o pokračování německé jarní Ludendorffovy ofenzívy. Německé jednotky byly posíleny o vojáky, kteří byli staženi z východní fronty, která již neexistovala. Němcům však chyběli stále vojáci, kteří byli v zajateckých táborech v Rusku a kteří již měli být na základě mírových dohod s bolševickým Ruskem propuštěni. Jejich přepravu z ruských zajateckých táborů totiž blokovaly československé legie, které obsadily Transsibiřskou magistrálu.

Německý útok byl zahájen dne 27. května 1918. Francouzská obrana se nacházela nepřipravená, protože nikdo neočekával, že válkou zdecimovaná vojska budou mít ještě sílu k útoku. Německá vojska provedla průlom v šířce 80 km do hloubky 60 km. Na několika místech byla překročena řeka Marna a Paříž byla ohrožena jako v roce 1914. Němci začali odstřelovat francouzské hlavní město dalekonosnými děly ráže 360 mm a mezi lidmi se začala šířit panika. Spojenecké velení nasazovalo do bojů urychleně americké jednotky, které stále přicházely do Francie. 9. června byl průlom směřující na Paříž zastaven.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Miroslav a Hana Honzíkovi, 1914/1918 Léta zkázy a naděje, Nakladatelství Panorama 1984
  • Yvette Heřtová, Zákopová válka, Mladá fronta 1983

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]