Přeskočit na obsah

Bitva u Monsu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva u Monsu
konflikt: první světová válka
Britští vojáci z regimentu Royal Fusiliers odpočívají na náměstí v Monsu před bitvou. Royal Fusiliers čelili nejtěžším bojům v bitvě a první z války získali Viktoriin kříž.
Britští vojáci z regimentu Royal Fusiliers odpočívají na náměstí v Monsu před bitvou. Royal Fusiliers čelili nejtěžším bojům v bitvě a první z války získali Viktoriin kříž.

Trvání23. srpna 1914
MístoMons, Belgie
Souřadnice
VýsledekNěmecké taktické vítězství
Strany
Spojené království Spojené království Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Velitelé
Sir John French Alexandr von Kluck
Síla
70 000 mužů 170 000 mužů
Ztráty
1 600 mrtvých a pohřešovaných 5 000 mrtvých a pohřešovaných

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Monsu byla první velkou akcí Britského expedičního sboru (BEF) za první světové války. Šlo o součást podpůrných akcí během hraničních bojů, ve kterých se Spojenci střetli s Německem na francouzských hranicích.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

23. srpna 1914 zaútočila německá 1. armáda na Britský expediční sbor, který se pokoušel zaujmout obrannou linii v délce 43 km kolem města Mons. V západní části se Britové chvatně zakopali podél Kanálu de Condé, kolem samotného města však museli hájit exponovaný výběžek fronty. Tam také podnikli Němci hlavní útok. Nejprve postupovala německá pěchota v typicky pochodovém útvaru a utrpěla velké ztráty britskou palbou. Malé britské síly odrážely jeden útok za druhým a držely své postavení. 24. srpna vydal britský generál John French rozkaz k ústupu, jelikož hrozilo obklíčení britských jednotek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • WILLMOTT, H. P. První světová válka. Překlad Karel Kopička. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2004. 320 s. ISBN 80-242-1228-5. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]