Nairobi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nairobi
Panorama při západu slunce
Nairobi – znak
znak
Nairobi – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 1661 m n. m.
Časové pásmo UTC+3
Stát Keňa Keňa
Nairobi
Nairobi
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 696 km²
Počet obyvatel 3 138 295 (2009)
Hustota zalidnění 4 509 obyv./km²
Správa
Status Město
Starosta Geoffrey Majiwa
Vznik 1899
Oficiální web www.nairobicity.go.ke
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nairobi je hlavní a největší město Keni, které se nachází na jihozápadě země. Je nejhustěji zabydleným městem východní Afriky a momentálně v něm žije okolo 3 milionů lidí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno jako zastávka keňsko-ugandských železnic na trati spojující Mombasu s Kisumu. Vysoká nadmořská výška zde vyloučila rizika tropických chorob. Již v roce 1896 zde byl založen sklad zásob krmiva pro tažný dobytek. V roce 1899 byla na místo přivedena železnice a založen železniční úřad. Počet obyvatel města postupně rostl z 8 000 v roce 1901 na 350 000 v roce 1963, dále na 1,5 milionu v roce 1994 a na 2,94 milionu v roce 2006. Mnoho obyvatel žije v Kibeře, největším slumu Afriky, který se nachází na okrajích města.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Jedním z problémů města, příznačným pro většinu afrických velkoměst, je veřejná doprava. Soustava městské veřejné dopravy není cenově dostupná pro chudé obyvatele, kteří tudíž dávají přednost malým minibusům matatu - ty jsou často ve špatném technickém stavu a přispívají k přetížení silnic. Potřeba dojíždění do města přitom roste - hlavně do obchodní čtvrti ve středu města. 75 % dojíždějících je zaměstnáno právě zde. Pro příměstskou dopravu se využívají i železniční tratě směřující do Mombasy a Kampaly. Uvažuje se o železničním spojení s letištěm. Mezinárodní letiště Joma Kenyatty je nejvýznamnějším leteckým uzlem východní Afriky.

Mezinárodní organizace[editovat | editovat zdroj]

Slum Kibera

Nairobi je sídlem řady mezinárodních úřadů. Nejvýznamnějšími jsou sídla Programu OSN na ochranu životního prostředí a Centra OSN pro lidská sídla.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]