Porto Novo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Porto-Novo
Porto-Novo vue.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 22 m n. m.
Časové pásmo UTC +0
Stát BeninBenin Benin
department Ouémé
Porto Novo
Porto Novo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 52 km²
Počet obyvatel 267 191 (2012)
Hustota zalidnění 5 138,3 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.villedeportonovo.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Porto-Novo (také Hogbonou a Adjacéje) je hlavní město afrického státu Benin. Ve městě, založeném v 16. století, žilo v roce 2006 238 199 obyvatel.

Porto-Novo leží na břehu zátoky Guinejského zálivu. Ačkoliv jde o hlavní město, je druhé největší v zemi. Větší a politicky i kulturně významnější je Cotonou, kde také sídlí vláda Beninu. Oblast v okolí Porto-Nova produkuje palmový olej, bavlnu a kapok. V 90. letech 20. století byla při pobřeží objevena ropa, která je důležitá pro export.

Území bylo v minulosti podřízeno jorubskému království Oyo. Město založili Portugalci a vybudovali ho jako přístav pro obchod s otroky. V roce 1863 přístav bombardovali Britové, což přinutilo Království Porto Novo hledat ochranu u Francouzů. V roce 1883 bylo zahrnuto do francouzské "kolonie Dahomey a jeho dependencí". V roce 1900 se stalo hlavním městem kolonie Dahomey. Králové Porto Nova vládli městu formálně i neformálně až do smrti posledního z nich Alohinto Gbeffa v roce 1976.

Ve městě se usadilo mnoho Afro-brazilců, kteří sem přišli po zrušení otrokářství přes Atlantik. Brazilská architektura a kuchyně jsou pro kulturu města typické.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]