Nuakšott

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nuakšott
نواكشوط Nawākšūṭ
Pohled na Nuakšott
Pohled na Nuakšott
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC
StátMauritánieMauritánie Mauritánie
regionNuakšott
Nuakšott
Nuakšott
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel881 000 (1999)
Správa
Statushlavní město
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nuakšott (arabsky: نواكشوط či انواكشوط; francouzsky Nouakchott) je hlavní město Mauritánie. Jeho název pochází z berberštiny a znamená „větrné místo“. Nuakšott je největším saharským městem, nepočítáme-li Káhiru.

Město se nachází na pobřeží Atlantského oceánu. Jeho přímořská část nicméně zahrnuje pouze rybářský a malý nákladní přístav, střed města se nachází cca 5 km ve vnitrozemí. Poměrně malé centrum zahrnující vládní budovy, prezidentský palác, několik výškových budov předních mauritánských podniků a několik hlavních tříd obklopuje rozlehlá nižší zástavba.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Největší mešita v Nuakšottu byla postavena z prostředků pocházejících ze Saúdské Arábie, čemuž odpovídá i její, na západoafrické poměry netradiční, architektura

Původně bylo hlavní město dimenzované pro 15 000 obyvatel. Dnešní populace čítá přibližně 1 000 000 osob, což je důsledek silného přistěhovalectví původně kočovných Mauritánců v období sucha v 70. letech. Nuakšott kvůli tomu postupně vyčerpává dříve bohaté zásoby podzemní vody.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

V roce 1903 zde byla zbudována pevnost a až do roku 1958 bylo stálé obyvatelstvo soustředěno do menší rybářské vesnice. V té době byla dnešní Mauritánie součástí Francouzské západní Afriky a její administrativní centrum se tudíž nacházelo v Saint-Louis (v dnešním Senegalu). V roce 1957 bylo rozhodnuto o výstavbě hlavního města na tomto místě (země získala nezávislost v roce 1960).

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Nuakšott je jedno z mála průmyslových středisek Mauritánie. Je zde soustředěn potravinářský, chemický, strojírenský průmysl a hutnictví železa.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Nuakšott má dobré silniční spojení s Nuadhibú, Atarem, Nemou a Rosso. Od roku 1986 je v provozu nákladní přístav, sloužící hlavně k dovozu. Funguje zde také mezinárodní letiště. V srpnu 2007 podepsalo konsorcium súdánské firmy Danfodio Holding čínské Transtech Engineering s mauritánskou vládou dohodu o výstavbě železnice do naleziště fosfátů v Bofaru. Výstavba 460 km dlouhé trati by měla stát přibližně 12 miliard Kč.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]