Slum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slum v Bombaji – ve slumech
v tomto městě žije asi 40 % obyvatel
Vybrané největší slumy světa a jejich populace

Slum (výslovnost [slam]) je podle definice agentury OSN UN-Habitat chudinská čtvrť z improvizovaných a obvykle nelegálně postavených chatrčí. Slumy se nacházejí hlavně na předměstích velkoměst v chudých státech.

Slumy se dají také najít v Africe na některých afrických řekách, kolem kterých jsou většinou malé lodičky, na kterých se konají i trhy a místní děti na nich jezdí do školy. V Asii je nejvíce slumů blízko hlavních měst v takzvaných chudinských předměstích. Kolonie chatrčí jsou v brazilských městech známé pod pojmem favellas (počeštěné favely), v Santiagu callampas, v Limě barriadas či pueblos jóvenes, v Caracasu ranchos.

Nouzové kolonie a slumy v Česku a Slovensku[editovat | editovat zdroj]

Před druhou světovou válkou slumy existovaly ve větším počtu i v Praze, kde se jim říkalo kolonie nebo nouzové kolonie. Poslední nouzové kolonie v Praze byly ojediněle obývány ještě na počátku 60. let 20. století (např. v Praze na Pankráci v prostoru dnešního sídliště Pankrác III. mezi ulicemi Na strži a Jeremenkova). Stále a od 20. let 20. století dosud víceméně nepřetržitě je obydlená nouzová kolonie Na Slatinách v Michli, třebaže místy se přiblížila zahrádkářské kolonii.[1][2]

Nouzové kolonie podobné klasickým velkoměstským slumům lze ještě dnes nalézt kupříkladu v některých romských osadách na Slovensku i jinde. V roce 2003 vybudoval Daniel Diškanec pod hlavičkou občanského sdružení Proces 3 na vlastním pozemku v Priekopě při Martině veřejný kemp pro bezdomovce.[3] Hlavní město PrahaAkční plán problematiky bezdomovectví pro roky 2010–2013.[4] Česko má Koncepce prevence a řešení problematiky bezdomovectví v ČR do roku 2020. [5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Slatiny – zapomenutá čtvrť severně od Spořilova, Historie lokality Slatiny – nouzové kolonie severně od Spořilova (Spořilovské noviny)
  2. Praha má opravdový slum. Chudinská kolonie Na Slatinách je raritou
  3. Diškancovmu kempu pre bezdomovcov hrozí zánik (Sme)
  4. Akční plán problematiky bezdomovectví 2010 – 2013 (Portál pro sociální oblast města Prahy) – neplatný odkaz !
  5. Koncepce prevence a řešení problematiky bezdomovectví v ČR do roku 2020, MPAV, 2013

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]