Asmara

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Asmara
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 2 360 m n. m.
Časové pásmo východoafrický čas (UTC+3)
Stát Eritrea Eritrea
region Maekel
Administrativní dělení 13
Asmara
Red pog.svg
Asmara
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 53,38 km²
Počet obyvatel 649 000 (2009)
Hustota zalidnění 138,3 obyv./km²
Správa
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Asmara

Asmara je hlavním městem Eritrejského státu.

Historické milníky města[editovat | editovat zdroj]

Založeno bylo italskými kolonialisty, avšak již dávno předtím toto místo bylo známé svým obchodním a politickým životem.

Nejstarší záznamy o jakémsi obchodním městečku nalézajícím se na území dnešní Asmery sahají až do samotného středověku, tak 700 let zpět.

Území obývaly čtyři klany žijící na území zvaném Kebessa Plateau, na kterém se nachází dnešní velkoměsto. Následkem neustálého ohrožování těchto čtyř kmenů bandyty[zdroj?] došlo ke kmenovému spojení. Po vítězství přijalo místo také nové jméno Arbaete Asmara – což v překladu z místního jazyka Tigrinya znamená „čtyři se spojili“.

Moderní ráz hlavního města italské kolonie vtiskl guvernér Martini v roce 1897. Začala se zde stavět infrastruktura města připomínající města na evropském kontinentě. Se svými 500 000 obyvateli to bylo největší město v tehdejší Eritrei.

Postupná výstavnost a na tehdejší dobu i modernita města však po třicetileté okupaci etiopskými vojsky a následnými boji velmi vzala za své. Svobodným se stalo až v roce 1991 kdy Eritrea získala opět svou krvavě nabytou samostatnost.

Všední život v Asmaře[editovat | editovat zdroj]

Každé ráno ve městě začíná svoláváním věřících muezínem z Hlavní asmarské mešity, nedaleko odsud jsou slyšet masivní údery zvonů Katolické katedrály a ortodoxních kostelů.

Asmara je totiž známa svým multináboženským cítěním a smířlivostí.Ze všech afrických hlavních měst je Asmara právě snad nejčistším městem. Se svými elegantními uličkami lemovanými kavárnami a restauracemi připomíná jih Itálie.

Náboženství v Asmaře[editovat | editovat zdroj]

Asmara je rozdílnou zemí různých náboženství. Ve městě se nachází tři monumentální budovy náboženského rysu:

  • Katolická katedrála
  • Mešita Al Khulafa Al Rashiudin
  • Koptská katedrála Nda Mariam

Katolická katedrála byla vybudována 1922 v Lombardsko-románském slohu. Se svou velkou věží,vysokou přes 52 metrů je velmi význačnou budovou města. V katedrále se nachází základní škola a klášter.

Mešita Al Khulafa Al Rashiudin se nachází na Ulici míru. Byla postavena v roce 1938 z Dekemharského travertinového mramoru a Carrarského mramoru.

Vládní a výstavní budovy[editovat | editovat zdroj]

Svými budovami postavenými za období kolonialismu se může jako jedno z afrických měst Asmara pyšnit. Můžeme se zde setkat s pravými klenoty koloniálního stavitelství.

  • Mezi takovéto poklady patří například:
  • Asmarské muzeum(sídlo prvního italského guvernéra Fernando Martiniho postavené v roce 1897)
  • Eritrejský bílý dům (sídlo prezidenta)
  • Budova eritrejského ministerstva financí - finanční policie
  • Národní banka Eritreje - nacházející se na Zerai Derres Square

Podniky a továrny Asmary[editovat | editovat zdroj]

Během vlády Haile Selassie bylo hlavní město Eritrey definováno jako dynamicky se rozvíjející aglomerace.

Avšak situace je jiná - následnými válkami a plundrováním zažívá město i země spíše hluboký propad. I přes četné potíže se ve městě nachází textilní továrna Godaif Asmara Eritrea, nově zřízená továrna New Santa Famiglia Pasta factory - Adi Guadad Asmara Eritrea, továrna společnosti COCA COLA, Asmarský pivovar - známý výrobou piva, ginu a koňaku, British American Tabaco Company Office, Asmarská továrna na mýdlo.

Divadla a kina[editovat | editovat zdroj]

v Asmaře je devět kin, jsou zde promítány anglicky, italsky a indicky mluvené filmy, doplňované titulky v místním jazyce. Eritrejské divadlo nemá tradici v dramatických představeních. Místní divadelní hry tak velmi často směřují k hraní a zesměšňování politické situace.

Ambasády[editovat | editovat zdroj]

V eritrejské Asmaře mají velvyslanectví tyto země: USA, Belgie, Británie, Kanada, Čína, Dánsko, Džibutsko, Egypt, Etiopie, Evropská delegace, Francie, Německo, Řecko, Izrael, Itálie, Japonsko, Libye, Holandsko, Nigérie, Norsko, Rusko, Rwanda, Saúdská Arábie, Súdán, Švédsko, Švýcarsko, Jemen.


2006-11-01 Asmara 02.jpg

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]