Moroni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o město ve státě Komory. O městě v Utahu pojednává článek Moroni (Utah).
Moroni
موروني Mūrūnī
Přístav v Moroni s Velkou mešitou
Přístav v Moroni s Velkou mešitou
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška0–29 m n. m.
Časové pásmovýchodoafrický čas (UTC+3)
StátKomoryKomory Komory
Moroni
Moroni
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha30 km²
Počet obyvatel111 300 (2016)
Hustota zalidnění3 710 obyv./km²
Správa
Telefonní předvolba+269
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moroni (arabsky: موروني) je hlavní město souostrovního státu Komory. Město se stalo hlavním městem v roce 1958, zároveň je největším městem Komor. V roce 2003 žilo 60 200 obyvatel.

Nedaleko města se nachází mezinárodní letiště Prince Saida Ibrahima.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pláž v Moroni

Raná historie města Moroni je nejistá. Nejstarší písemné důkazy o osídlení Komorských ostrovů pocházejí nejdříve ze 7. století, pravděpodobně od arabských navigátorů a bantusky mluvících zemědělců, zatímco keramické nálezy ze 7. až 10. století ukazují, že ostrovy byly součástí rozvíjející se svahilské civilizace, ale kdy byl Moroni poprvé osídlen, není známo.[1]

V polovině druhého tisíciletí však byl Moroni zjevně dobře zavedeným městem, zapojeným do obchodních sítí po celém Indickém oceánu, a mešita Badjanani, postavená v roce 1427, je svědectvím bohatství města, které je současným zlatým věkem jiných svahilských měst. Spolu se sousedním přístavem a královským hlavním městem Ikoni byl Moroni jedním ze dvou center ekonomické a politické moci království Bambao. Nicméně až do konce devatenáctého století to bylo jen jedno z mnoha velkých měst na ostrově, a to až sultán Bambao, Said Ali ibn Said Omar, vyjednal smlouvu o protektorátu s Francií v roce 1886, že se jeho město stalo sídlem koloniální správy.

Moroni se během dvacátého století pomalu rozrůstal, protože i když byl nyní hlavním městem Ngazidji, nebyl sídlem územní správy, která se nacházela v Dzaoudzi na Mayotte, a v roce 1958 zde stále žilo pouze 6 545 obyvatel.  Ve stejném roce však bylo rozhodnuto přesunout hlavní město souostroví z Dzaoudzi do Moroni a město se pomalu rozrůstalo a stávalo se největším v zemi.

Anjouanští zástupci odmítli dohodu o široké autonomii těchto tří ostrovů, což vyústilo v výbuch násilí, které postihlo Moroniho v dubnu 1999, během něhož plukovník Azali Assoumani převzal moc státním převratem.  V prosinci 2003 podepsali prezidenti ostrovů Komorského svazu Moroniho dohodu o přechodných dohodách.  Před volbami v roce 2006 byly vládou vlastněné Rádio Ngazidja a soukromá stanice Moroni FM napadeny ozbrojenými útočníky a dočasně vytlačeny z vysílání.  V roce 2010 postavila Seabees amerického námořnictva školu Hamramba v Moroni jako humanitární projekt ve spolupráci s místní armádou a komorskou federální vládou; Stavební metody zahrnovaly ruční míchání betonu před použitím kbelíků a sudů kol k přesunu betonu na školní staveniště.

Geografická poloha[editovat | editovat zdroj]

Město leží na západním pobřeží ostrova Grande Comore (Velký Komor), který je největší ze souostroví v Indickém oceánu. Nad městem se tyčí sopka Karthala. Asi 20 km severně od města je mezinárodní letiště Prince Said Ibrahim Airport.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Moroni | national capital, Comoros | Britannica. www.britannica.com [online]. [cit. 2023-05-25]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]