Lee Friedlander

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lee Friedlander
Narození 14. července 1934 (84 let)
Aberdeen
Ocenění Hasselblad Award (2005)
MacArthurova cena
Guggenheimovo stipendium
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Lee Friedlander (* 14. července 1934) je současný americký novinářský fotograf a umělec.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Madonna, ilustrační fotografie

Friedlander studoval fotografii na Umělecké univerzitě designu v kalifornské Pasadeně. V roce 1956 se odstěhoval do New Yorku, kde fotografoval obaly na alba pro jazzové muzikanty. Jeho ranou tvorbu ovlivnili Eugène Atget, Robert Frank a Walker Evans. Roku 1960 ocenila nadace Johna Simona Guggenheim Memorial Foundation Friedlandera grantem, aby se mohl více zaměřit na své umění, stejně jako v letech 1962 a 1977.

Některé z jeho nejslavnějších fotografií se objevily v září roku 1985 v časopisu Playboy, černobílé fotografie aktů Madonny z pozdních sedmdesátých let. Jako student dostal roku 1979 za sérii jejích fotografií vyplaceno pouze 25 dolarů. Pro srovnání v roce 2009 byl jeden z obrázků byl na aukci Christie's Art House prodán za 37.500 dolarů.[1][p 1]

Pracuje především s 35mm fotoaparátem Leica a černobílým filmem. Friedlanderův styl se zaměřil na "sociální krajinu." Jeho umění používá detašovaných obrazů městského života, odrazů ve výlohách, struktury orámované ohradami a plakáty se symboly moderního života.

V roce 1963 Mezinárodní muzeum fotografie uspořádalo první samostatnou Friedlanderovu výstavu. Friedlander hrál později roku 1967 významnou roli jako kurátor výstavy Johna Szarkowského "Nové dokumenty", v Museum of Modern Art v New Yorku spolu s Garry Winograndem a Diane Arbus. V roce 1990 ocenila MacArthurova nadace Friedlanderovi cenou MacArthur Fellows Program.

Ateliér Josefa Sudka na Újezdě v Praze, ilustrační fotografie

Friedlander nyní pracuje především se středoformátovými kamerami (např. Hasselblad Superwide). Kvůli jeho útrapám s artritidou je víceméně doma a zaměřuje se na fotografování svého okolí. Jeho kniha, Stems (Stonky) odráží jeho život v době jeho operace kolena. Prohlásil, že jeho "končetiny" mu připomínají rostlinné stonky. Tyto fotografie znázorňují textury, které nebyly v jeho dřívější práci obvyklé. V tomto smyslu, se tyto fotografie podobají fotografiím Josefa Sudka, který také, zbaven svobody, fotografoval ve svém domě a v ateliéru.

Je otcem violoncellisty Erika Friedlandera a Anny Friedlanderové.

Výstavy a ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 2005 Muzeum moderního umění vystavilo velkou retrospektivu Friedlanderových děl. V témže roce obdržel mezinárodní ocenění Hasselblad International Award[2] Jeho práce byla o tři roky později vystavena opět v San Franciském Muzeu také v retrospektivní výstavě.[3][4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nude photo of Madonna goes for $37,500 [online]. CNN, 02-12-2009. Dostupné online. 
  2. http://www.hasselbladfoundation.org/prize_motivation_en.html
  3. Exhibition Overview: Friedlander [online]. San Francisco: Museum of Modern Art. Dostupné online. 
  4. Fraenkel Gallery: Past and future exhibitions [online]. Art Net. Dostupné online. 

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Je otázkou, jestli je Madonna známá díky fotografovi Friedlanderovi, nebo fotograf díky Madonně. Také je otázkou, zda cena fotografií je tak vysoká díky proslulosti fotografa nebo zpěvačky. Jestli cenu nedělá to, že je na fotografii Madonna nahá?

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lee Friedlander na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]