Paul Graham (fotograf)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Paul Graham
Paul graham NYC.jpg
Narození 1956 (62–63 let)
Stafford
Alma mater Bristolská universita
Ocenění Hasselblad Award (2012)
Guggenheimovo stipendium
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paul Graham (* 1956) je anglický fotograf a jeden z průkopníků[zdroj?] moderní barevné fotografie. Během svého života obdržel řadu prestižních fotografických ocenění (mj. Hasselblad award).

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Paul Graham se narodil roku 1956 v anglickém městě Stafford a vystudoval mikrobiologii na Bristolské univerzitě. V mládí se seznámil s prací moderních amerických fotografů jakými byli Walker Evans nebo Garry Winogrand. Jednou z prvních prací, které měly na mladého fotografa zásadní vliv byl cyklus Election eve of pionýra moderní barevné fotografie Williama Egglestonea.[1] Inspirace americkými autory je v Grahamově raném díle patrná. Jeho prvním rozsáhlým fotografickým projektem je dílo s názvem A1- Great north road. Graham tu po vzoru Roberta Franka fotografuje tzv.na cestě. Zatímco Frank ve svém cyklu The Americans cestuje a fotografuje napříč USA, Graham si za svůj námět vybral významnou dálnici Velké Británie vedoucí z Londýna na sever země. V 80. letech Grahama postihla nezaměstnanost a rozhodl se fotograficky dokumentovat prostředí čekáren na londýnských Úřadech práce[1]. Završením jeho tvorby v období thatcherismu byl cyklus Troubled land, v němž Graham zachytil politicky vypjatou atmosféru v krajinářských záběrech Severního Irska. Během 90. let je pro Grahamovu tvorbu příznačné experimentování s netradičním snímáním (malá hloubka ostrosti, akcent na detail atp.). Patrný vliv na něj měl mimo jiné německý fotograf Michael Schmidt.[2] Během svého pobytu v nově sjednoceném Berlíně a Tokiu vytvořil Graham série New Europe, Empty heaven a posléze se zabýval portrétem (série Television portraits a End of an Age). Po roce 2002 se Graham přestěhoval do New Yorku. Jeho působení v USA vyvrcholilo obsáhlým projektem s názvem Shimmer of possibility, jehož knižní podoba byla oceněna jako nejlepší fotografická publikace za uplynulých 15 let cenou Paris Photo-Aperture prize roku 2012.[3] Graham zde zaznamenává fotografické minipříběhy z prostředí amerických měst a předměstí. Graham se v Shimmer of possibility vymezil proti tezi všech fotožurnalistů - zacyhtit děj před kamerou během rozhodujícího okamžiku. Oproti tradičnímu přístupu jeho předchůdců Graham fotografuje každodenní momenty (např. sekvence, zachycující pouličního prodejce květin nebo zahradníka sekajícího trávník) v jejich plynulosti časem a to bez zásadního vyvrcholení situace.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b 1956-, Graham, Paul,. Paul Graham. London: Phaidon 159 pages s. Dostupné online. ISBN 9780714835501. 
  2. Gerry Badger » Eurosceptic – Paul Graham’s ‘New Europe’. www.gerrybadger.com [online]. [cit. 2018-03-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. INFO@MACKBOOKS.CO.UK. a shimmer of possibility by Paul Graham. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]