Zlatá deska Voyageru
Zlatá deska Voyageru je pozlacená měděná gramofonová deska, uložená v sondách Voyager 1 a Voyager 2, vyslaných do vesmíru v roce 1977, zachycující zvuky a obrazy Země, a tak i různorodost života na naší planetě. Je určena případným mimozemským civilizacím, které by ji mohly v daleké budoucnosti nalézt při její cestě za hranicemi Sluneční soustavy.
Obsah
Předchůdci[editovat | editovat zdroj]
Na návrh novináře Erika Burgesse zhotovili Carl Sagan, jeho manželka a Frank Drake plaketu s poselstvím pro mimozemské civilizace již u sond Pioneer 10 a Pioneer 11, které byly ze Země vyslány v březnu 1973 a březnu 1974 na cestu k Jupiteru, Saturnu a dále ven za Sluneční soustavy. Právě tehdy padlo rozhodnutí vybavit takovým vzkazem i další sondy k vnějším planetám.[1]
Obsah[editovat | editovat zdroj]
Poselství obsahuje 115 obrázků zakódovaných v analogové formě. Zbytek nahrávky je zvukový záznam, zaznamenaný při rychlosti 16⅔ otáček za minutu. Zachycuje pozdravy v mnoha různých jazycích obyvatel planety Země pro případné mimozemské civilizace.
Na zlaté desce je zahrnuto následujících 55 jazyků:
Krátkou větu v češtině navrhl a namluvil fyzik Václav Kostroun, profesor na Cornellově univerzitě v Ithace ve státě New York.[2] Zní: „Milí přátelé, přejeme vám vše nejlepší“.[3]
Po sekci obsahující zvuky Země obsahuje deska 90minutový výběr hudby různých kultur včetně klasických skladeb Západu i Východu.
Mezi uloženými obrázky je také krajinářská fotografie amerického fotografa Ansela Adamse The Tetons - Snake River (Hadí řeka).[4]
Odraz v kultuře[editovat | editovat zdroj]
Deska je ukázána a použita v ději americkém sci-fi filmu Starman z roku 1984.[5]
Odkazy[editovat | editovat zdroj]
Reference[editovat | editovat zdroj]
- ↑ PACNER, Karel; VÍTEK, Antonín. Půlstoletí kosmonautiky. Praha: Paráda, 2008. ISBN 978-80-87027-71-4. Kapitola Ke vzdáleným světům, s. 180.
- ↑ VOPLATKA, Michal. Poselství vzdáleným civilizacím [online]. Kosmonautix.cz, 2014-09-06 [cit. 2017-09-05]. Dostupné online.
- ↑ Greetings to the Universe in 55 Different Languages [online]. National Aeronautics and Space Administration, Jet Propulsion Laboratory [cit. 2017-09-05]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ http://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/sceneearth.html
- ↑ ADAMOVIČ, Ivan. Encyklopedie fantastického filmu. Praha: CINEMA, 1994. ISBN 80-901675-3-5. Kapitola 300 hlavních filmů – Starman, s. 128.
Související články[editovat | editovat zdroj]
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
Obrázky, zvuky či videa k tématu Zlatá deska Voyageru ve Wikimedia Commons
- (anglicky) Multimediální ukázka obsahu desky
- Záznam českého pozdravu