Zlatá deska Voyageru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zlatá deska
Informace pro přehrání desky na jejím pozlaceném hliníkovém přebalu

Zlatá deska Voyageru je pozlacená měděná gramofonová deska, uložená v sondách Voyager 1 a Voyager 2, vyslaných do vesmíru v roce 1977, zachycující zvuky a obrazy Země, a tak i různorodost života na naší planetě. Je určena případným mimozemským civilizacím, které by ji mohly v daleké budoucnosti nalézt při její cestě za hranicemi Sluneční soustavy.

Předchůdci[editovat | editovat zdroj]

Na návrh novináře Erika Burgesse zhotovili Carl Sagan, jeho manželka a Frank Drake plaketu s poselstvím pro mimozemské civilizace již u sond Pioneer 10 a Pioneer 11, které byly ze Země vyslány v březnu 1973 a březnu 1974 na cestu k Jupiteru, Saturnu a dále ven za Sluneční soustavy. Právě tehdy padlo rozhodnutí vybavit takovým vzkazem i další sondy k vnějším planetám.[1]

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Poselství obsahuje 115 obrázků zakódovaných v analogové formě. Zbytek nahrávky je zvukový záznam, zaznamenaný při rychlosti 16⅔ otáček za minutu. Zachycuje pozdravy v mnoha různých jazycích obyvatel planety Země pro případné mimozemské civilizace.

Na zlaté desce je zahrnuto následujících 55 jazyků:

Český pozdrav ze zlaté desky, umístěné na sondách Voyager

Krátkou větu v češtině navrhl a namluvil fyzik Václav Kostroun, profesor na Cornellově univerzitě v Ithace ve státě New York.[2] Zní: „Milí přátelé, přejeme vám vše nejlepší“.[3]

Po sekci obsahující zvuky Země obsahuje deska 90minutový výběr hudby různých kultur včetně klasických skladeb Západu i Východu.

Mezi uloženými obrázky je také krajinářská fotografie amerického fotografa Ansela Adamse The Tetons - Snake River (Hadí řeka).[4]

Odraz v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Deska je ukázána a použita v ději americkém sci-fi filmu Starman z roku 1984.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PACNER, Karel; VÍTEK, Antonín. Půlstoletí kosmonautiky. Praha: Paráda, 2008. ISBN 978-80-87027-71-4. Kapitola Ke vzdáleným světům, s. 180. 
  2. VOPLATKA, Michal. Poselství vzdáleným civilizacím [online]. Kosmonautix.cz, 2014-09-06 [cit. 2017-09-05]. Dostupné online. 
  3. Greetings to the Universe in 55 Different Languages [online]. National Aeronautics and Space Administration, Jet Propulsion Laboratory [cit. 2017-09-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. http://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/sceneearth.html
  5. ADAMOVIČ, Ivan. Encyklopedie fantastického filmu. Praha: CINEMA, 1994. ISBN 80-901675-3-5. Kapitola 300 hlavních filmů – Starman, s. 128. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]