Gudžarátština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gudžarátština
ગુજરાતી
Gujarātī
RozšířeníIndie, Tanzanie, Uganda, Pákistán, Keňa
Počet mluvčích46 000 000
Klasifikace
PísmoGudžarátské písmo
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazykIndie (Gudžarát)
Kódy
ISO 639-1gu
ISO 639-2guj (B)
guj (T)
ISO 639-3guj
Ethnologueguj
Wikipedie
gu.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gudžarátština (gudžarátsky ગુજરાતી, Gujarātī) je indoárijský jazyk indoevropské jazykové rodiny.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je jedním z 22 úředních a 14 regionálních jazyků Indie a jedním z menšinových jazyků v sousedním Pákistánu. Celosvětově jej používá přibližně 46 milionů mluvčích, jde tedy o 23. nejpoužívanější jazyk světa. Ze zmíněného počtu žije 45,5 milionů mluvčích v Indii, 250 000 v Tanzanii, 150 000 v Ugandě, 50 000 v Keni a asi 100 000 v Pákistánu. Je hlavním jazykem indického svazového státu Gudžarát a sousedních svazových teritorií Daman a Díu a Dádra a Nagar Havélí.

Je také jazykem velké gudžarátské komunity v Mumbaí (Bombaji). Významný počet mluvčích žije též v Severní Americe a Spojeném království.

Gudžarátština byla mateřským jazykem „otce Indie“ Mahátmy Gándhího, „otce Pákistánu“ Muhammada Alího Džinnáha, indického premiéra Naréndry Modího, nebo „železného muže“ Sardára Vallabhbháího Patéla.

Dialekty[editovat | editovat zdroj]

V rámci dialektů gudžarátštiny se především odlišuje nadregionální mluva náboženské komunity pársíů. Následující členění se zakládá na klasifikaci dle Ethnologue.[1]

  • Pársí gudžarátí: zmíněná varieta, jíž hovoří příslušníci zoroastriánské menšiny, zvaní pársí (podle Persie). V této významně distinktivní varietě se projevuje velký vliv avestštiny (jazyka zoroastriánské liturgie a posvátných písem) na slovní zásobu.
  • Standardní gudžarátština: původní mluva oblasti zvané Sauráštra, která zahrnuje celý Káthijávárský poloostrov až po okres Suréndranagar, včetně jej. Ta se stala jakýmsi standardem gudžarátštiny v novinách, školství a úřadech.

Sem patří také mumbaiská (bombajská) gudžarátština.

Regionální nářečí jsou:

  • Gamadia: užívaná především v Ahmadábádu a okolních oblastech. Sem patří i dialekty východního Bharuče, Pátanu, Suratu, Vadódary, dialekt grámja.
  • Káthijávarské dialekty: mluva oblasti Káthijáváru (mezi subdialekty patří např. bhávnagarí a sórathí).

Kačhský jazyk, jímž se mluví v oblasti Kaččh, se běžně považuje za dialekt gudžarátštiny, ale podle většiny jazykovědců má blíž k sindhštině.

V oblastech, kde Gudžarátci žijí v diaspoře, jako je svahilsky mluvící pobřeží východní Afriky, charakterizují místní gudžarátštinu lexikální výpůjčky ze svahilštiny.[2]

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Číslovky[editovat | editovat zdroj]

Číslice Gudžarátsky Transliterace Česky
એક ek jeden
બે be dva
ત્રણ traṇ tři
ચાર chār čtyři
પાંચ pāṅch pět
chha šest
સાત sāt sedm
આઠ āṭh osm
નવ nav devět
૧૦ દસ das deset

Vzorový text[editovat | editovat zdroj]

Všeobecná deklarace lidských práv

gudžarátsky

પ્રતિષ્ઠા અને અધિકારોની દૃષ્ટિએ સર્વ માનવો જન્મથી સવતંત્ર અને સમાન હોય છે. તેમનામાં વિચારશકતિ અને અંતઃકરણ હોય છે અને તેમણે પરસ્પર બંધુત્વની ભાવનાથી વર્તવું જોઇએ.

transkripce

Pratiṣṭhā anē adikhārōnī dr̥ṣṭinē sarvē mānavō janmathī svatantra anē samān hōy chē. Tēmanāmāṁ vicārśakti anē antaḥkaraṇ hōy chē anē tēmaṇē paraspar bandhutvanī vartavuṁ jōiē.

česky

Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.ethnologue.com/19/language/guj/
  2. OGILVIE, Sarah. Concise Encyclopedia of Languages of the World. Concise Encyclopedia of Languages of the World. Redakce Keith Brown. 1st. vyd. Amsterdam, Netherlands: Elsevier, 2009. Dostupné online. ISBN 9780080877754. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]