Gudžarátština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gudžarátština
ગુજરાતી
Gujarātī
Rozšíření Indie, Tanzanie, Uganda, Pákistán, Keňa
Počet mluvčích 46 000 000
Klasifikace
Písmo Gudžarátské písmo
Postavení
Regulátor není stanoven
Úřední jazyk Indie (Gudžarát)
Kódy
ISO 639-1 gu
ISO 639-2 guj (B)
guj (T)
ISO 639-3 guj
Ethnologue guj
Wikipedie
gu.wikipedia.org

Gudžarátština (gudžarátsky ગુજરાતી, Gujarātī) je indoárijský jazyk indoevropské jazykové rodiny.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je jedním z 22 úředních a 14 regionálních jazyků Indie a jedním z menšinových jazyků v sousedním Pákistánu. Celosvětově jej používá přibližně 46 milionů mluvčích, jde tedy o 23. nejpoužívanější jazyk světa. Ze zmíněného počtu žije 45,5 milionů mluvčích v Indii, 250 000 v Tanzanii, 150 000 v Ugandě, 50 000 v Keni a asi 100 000 v Pákistánu. Je hlavním jazykem indického svazového státu Gudžarát a sousedních svazových teritorií Daman a Díu a Dádra a Nagar Havélí.

Je také jazykem velké gudžarátské komunity v Mumbaí (Bombaji). Významný počet mluvčích žije též v Severní Americe a Spojeném království.

Gudžarátština byla mateřským jazykem „otce Indie“ Mahátmy Gándhího, „otce Pákistánu“ Muhammada Alího Džinnáha, indického premiéra Naréndry Modího, nebo „železného muže“ Sardára Vallabhbháího Patéla.

Dialekty[editovat | editovat zdroj]

V rámci dialektů gudžarátštiny se především odlišuje nadregionální mluva náboženské komunity pársíů. Následující členění se zakládá na klasifikaci dle Ethnologue.[1]

  • Pársí gudžarátí: zmíněná varieta, jíž hovoří příslušníci zoroastriánské menšiny, zvaní pársí (podle Persie). V této výzmamně distinktivní varietě se projevuje velký vliv avestštiny (jazyka zoroastriánské liturgie a posvátných písem) na slovní zásobu.
  • Standardní gudžarátština: původní mluva oblasti zvané Sauráštra, která zahrnuje celý Káthijávárský poloostrov až po okres Suréndranagar, včetně jej. Ta se stala jakýmsi standardem gudžarátštiny v novinách, školství a úřadech.

Sem patří také mumbaiská (bombajská) gudžarátština.

Regionální nářečí jsou:

  • Gamadia: užívaná především v Ahmadábádu a okolních oblastech. Sem patří i dialekty východního Bharuče, Pátanu, Suratu, Vadódary, dialekt grámja
  • Káthijávarské dialekty: mluva oblasti Káthijáváru (mezi subdialekty patří např. bhávnagarí a sórathí)

kačhský jazyk, jímž se mluví v oblasti Kaččh, se běžně považuje za dialekt gudžarátštiny, ale podle většiny jazykovědců má blíž k sindhštině.

V oblastech, kde Gudžarátci žijí v diaspoře, jako je svahilsky mluvící pobřeží Východní Afriky charakterizují místní gudžarátštinu lexikální výpůjčky ze svahilštiny.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Šablona:E19
  2. Ogilvie, Sarah(2009), Keith Brown, ed.,(1st ed.), Amsterdam, Netherlands: Elsevier, ISBN 9780080877754, https://books.google.com/books?id=F2SRqDzB50wC&pg=PA469#v=onepage&q&f=false