Magahijština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Magahijština (मगही / magahī)
RozšířeníIndie (Bihár)
Počet mluvčích13 miliónů
Klasifikace
PísmoDévanágarí, Kaithi
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazykstát Bihár
Kódy
ISO 639-1není
ISO 639-2není
ISO 639-3mag
Ethnologuemag
Wikipedie
není
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Magahijština je indoevropský jazyk používaný v Indii. Počet mluvčích se odhaduje na 13 milionů. Předchůdce magahijštiny, magadhský prákrt, byl údajně jazykem Buddhy a také byl používán ve starověkém království Magadha, po němž získala magahijština jméno. Magahijština je blízce příbuzná s ostatními bihárskými jazyky, jako je bhojpurština nebo angičtina. Společně patří bihárské jazyky do východní větve indoárijských jazyků.

Magahijština je především rozšířena v oblasti Magadha indického státu Bihár. Mimo to je jazyk používán v distriktu Malda ve státě Západní Bengálsko. Je zapisován písmem Dévanágarí, někdy se používá písmo Kaithi. Magahijština se může pyšnit velice bohatou a starodávnou tradicí v lidových písních a příbězích.

Vzorový text[editovat | editovat zdroj]

Všeobecná deklarace lidských práv

magahijsky

सब लोग आजादे जन्म लेब हझ्र् तथा सब के बराबरे सम्मान और अधिकार हइ। हुनय्वो के पास समझ-बूझ और अंत:करण के आवाज होब हझ्र्। और हुनका दोसरो के साथ भाझ्र्चारा के व्यवहार करे पड़ हझ्र्।.

transkripce

Saba loga ājāde janma leba hajhar tathā ke barābare sammāre aura adhikāra hajha. Hunayvo ke pāsa samajha-būjha aura aṅtaḥkaraṇa ke āvāja koba hajhar. Aura hunakā desare ke sātha bhājharcā ke vyavahāra kare paḍḍha hajhar.

česky

Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]