Bhojpurština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bhojpurština
Rozšíření: Indie (státy Bihár, Uttarpradéš, Džárkhand, Ásám, Dillí, Madhjapradéš, Západní Bengálsko), Nepál, Mauricius, Nizozemsko, Fidži, Guyana, Trinidad a Tobago, Singapur, USA, Velká Británie, Réunion, Surinam

Počet mluvčích:

150 miliónů

Klasifikace:

Písmo: Dévanágarí, Kaithi
Postavení
Regulátor: není stanoven
Úřední jazyk: není úředním
Kódy
ISO 639-1: bh (Bihárské jazyky)
---
bho (B) bho (T)
SIL: BHJ
Wikipedie
bh.wikipedia.org

Bhojpurština je jazyk rozšířený v severní a východní Indii. Jeho mluvčí nalezneme v západní části státu Bihár, severozápadní části státu Džárkhand, v regionu Purvančal ve státě Uttarpradéš a v přilehlé oblasti jižního Nepálu. Mimo Indii najdeme bhojpurštinu v Guyaně, Surinamu, na Fidži, v Trinidadě a Tobagu a na Mauriciu. Jazyk surinamských Hindů je někdy označován jako bhojpurština, ale většinou spíše jako sarnamská hindština nebo pouze sarnamština.

Průzkum jazyka provedený vládou Indie shledal bhojpurštinu pouze dialektem hindštiny. V současné době však indická vláda podniká kroky, aby bhojpurština mohla být zařazena mezi národní jazyky Indie.

Bhojpurština sdílí slovní zásobu s jazyky jako je sanskrt nebo hindština a dalšími indoárijskými jazyky severní Indie. Blízce příbuzná je s maithilštinou a angičtinou, které patří i s bhojpurštinou do bihárských jazyků. Bihárské jazyky jsou součástí východní větve indoárijských jazyků, kam patří i bengálština nebo urijština.

Je mnoho dialektů bhojpurštiny, včetně tří nebo čtyř samostatných na východě státu Uttarpradéš.

Vážený učenec a polyglot, Mahapandit Rahul Sankrityayan napsal několik děl v bhojpurštině. Několik dalších indických spisovatelů píše v bhojpurštině, ale jejich počet je mizivý ve srovnání s počtem mluvčích. Slavný vlastenec, spisovatel, badatel, dandi sanyasi Swami Sahajanand Saraswati pochází z bhojpursky mluvící oblasti Uttarpradéše. Mezi známé bhojpurské osobnosti patří první prezident Indie Rajendra Prasad, Manoj Bajpai, a bývalý indický předseda vlády Čandra Šékhar.

Počet mluvčích a rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Podle článku publikovaného v Times of India je bhojpurština prvním nebo druhým jazykem přibližně pro 70 miliónů lidí ve státě Uttarpradéš a téměř 80 miliónů lidí ve státě Bihár. Mimo tyto oblasti mluví bhojpursky asi 6 miliónů lidí. Jedná se o státy Nepál, Mauricius, Fidži, Surinam, Guyana, Uganda, Singapur, Trinidad a Tobago, Velká Británie a USA. Celkem to tedy je skoro 150 miliónů.

Oficiální odhad podle sčítání lidu Indie z roku 2001 je však mnohem nižší. Ten počítá pouze s 33 milióny mluvčích v Indii.

Existuje mnoho dialektů bhojpurštiny v různých částech světa, např. v Brazílii, na Fidži, v Guyaně, na Mauriciu, v Jihoafrické republice, v Surinamu a v Trinidadu a Tobagu.

Bhojpurština byla ovlivněna mnoha jazyky různě po světě. Mauricijská bhojpurština obsahuje mnoho slov přejatých z angličtiny a kreolštiny, trinidadská bhojpurština zas doplnila slovní zásobu některými karibskými a anglickými slovy.