Maledivština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maledivština (ދިވެހި )
Počet mluvčích 340 000
Písmo Thaana
Postavení
Regulátor není stanoven
Úřední jazyk Maledivy
Kódy
ISO 639-1 není
ISO 639-2 není
ISO 639-3 div
Wikipedie
dv.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divehi (nebo též dhivehi, divechi či maledivština) (maledivsky ދިވެހ) je indoárijský jazyk používaný přibližně 300 000 mluvčími na Maledivách a ostrově Maliku. Pravděpodobně se vyvinul z jazyka Elu nebo staré sinhalštiny. Jeho vývoj ovlivnilo mnoho ostatních jazyků, především arabština. Vliv na něj však měla i sinhalština, tamilština, malajámština, hindština, francouzština, perština, portugalština a angličtina.

Díky veliké rozloze území na kterém se jednotlivé ostrovy nacházejí se především mezi severními a jižními atoly vyvinuly rozdíly ve výslovnosti i ve slovní zásobě. Obyvatelé Male tak často nerozumí dialektu z Addu.

Divehi používá zvláštní písmo jménem Thaana psané zprava doleva. Dříve byla zapisována písmem Divehi Akuru psaným zleva doprava. Používané bylo až do příchodu islámu v 16. století. Až do konce 18. století bylo běžně používáno v oficiální korespondenci s atolem Addu. Do roku 1960 pak bylo používáno na některých izolovaných ostrovech a venkovských komunitách. Poslední původní uživatel zemřel v roce 1990. Dnes se jej Maledivci učí jako druhé písmo.

Z jazyka přešlo do angličtiny například slovo atholu, v anglické i mezinárodní podobě známe jako atol.