Paňdžábština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Paňdžábština (ਪੰਜਾਬੀ / پنجابی / Pañjābī)
Rozšíření Pákistán, Indie, Velká Británie, USA, Kanada
Počet mluvčích 104 000 000
Klasifikace
Písmo Gurmukhi, Shahmukhi
Postavení
Regulátor není stanoven
Úřední jazyk Paňdžáb, Harijána, Amritsar, Čandígarh, Dillí
Kódy
ISO 639-1 pa
ISO 639-2 pan (B)
pan (T)
ISO 639-3 pan
Ethnologue PNJ
Wikipedie
pa.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Paňdžábština v gurmukhi a shahmukhi.

Paňdžábština (ਪੰਜਾਬੀ v gurmukhi, پنجابی v shahmukhi), je indoevropský jazyk patřící do podskupiny indoíránských jazyků do indoárijské jazykové rodiny. Je používána v historické oblasti Paňdžábu nacházející se na severu Indie a v Pákistánu. Mluvčích tohoto jazyka je něco kolem 100 miliónů. Paňdžábština se vyvinula z dialektu sanskrtu Prákrt, podobně jako hindština, ale na rozdíl od ní obsahuje více archaismů a nepravidelností. Pro psaní paňdžábštiny se používá především písmo gurmukhi (z úst zasvěcenců), které je velmi blízce spojeno se sikhismem.

V Pákistánu, kde paňdžábština není úředním jazykem, se obvykle zapisuje písmem shahmukhi, což je varianta perské úpravy arabského písma používaná také pro zápis urdštiny. Většina indických mluvčích ve státu Paňdžábu a sousedních státech Himáčalpradéš a Harijána používají písmo Dévanágarí.

V současnosti se paňdžábsky mluví ve všech moderních společnostech Indie (včetně severu) a mimo Indický subkontinent je paňdžábština používána uvnitř velkých sikhských společenství v Malajsii, Singapuru, Indonésii, Austrálii, na Novém Zélandu, v Kanadě, USA, Mexiku, Chile, Argentině, Anglii, Polsku, Španělsku, Francii, Německu, Nizozemí a Švýcarsku.