Bhódžpurština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bhódžpurština (भोजपुरी, 𑂦𑂷𑂔𑂣𑂳𑂩𑂲)
RozšířeníIndie (státy Bihár, Uttarpradéš, Džhárkhand, Ásám, Dillí, Madhjapradéš, Západní Bengálsko), Nepál, Mauricius, Nizozemsko, Fidži, Guyana, Trinidad a Tobago, Singapur, USA, Velká Británie, Réunion, Surinam
Počet mluvčích150 miliónů
Klasifikace
PísmoDévanágarí, Kaithi
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazyknení úředním
Kódy
ISO 639-1bh (Bihárské jazyky)
ISO 639-2bho (B)
bho (T)
ISO 639-3bho
EthnologueBHJ
Wikipedie
bh.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bhódžpurština je jazyk rozšířený v severní a východní Indii. Jeho mluvčí nalezneme v západní části státu Bihár, severozápadní části státu Džárkhand, v regionu Purvančal ve státě Uttarpradéš a v přilehlé oblasti jižního Nepálu. Mimo Indii najdeme bhódžpurštinu v Guyaně, Surinamu, na Fidži, v Trinidadě a Tobagu a na Mauriciu. Jazyk surinamských Hindů je někdy označován jako bhódžpurština, ale většinou spíše jako sarnamská hindština nebo pouze sarnamština.

Průzkum jazyka provedený vládou Indie shledal bhódžpurštinu pouze dialektem hindštiny. V současné době však indická vláda podniká kroky, aby bhódžpurština mohla být zařazena mezi národní jazyky Indie.

Bhódžpurština sdílí slovní zásobu s jazyky jako je sanskrt nebo hindština a dalšími indoárijskými jazyky severní Indie. Blízce příbuzná je s maithilštinou a angičtinou, které patří i s bhódžpurštinou do bihárských jazyků. Bihárské jazyky jsou součástí východní větve indoárijských jazyků, kam patří i bengálština nebo urijština.

Je mnoho dialektů bhódžpurštiny, včetně tří nebo čtyř samostatných na východě státu Uttarpradéš.

Vážený učenec a polyglot, Mahapandit Rahul Sankrityayan napsal několik děl v bhódžpurštině. Několik dalších indických spisovatelů píše v bhódžpurštině, ale jejich počet je mizivý ve srovnání s počtem mluvčích. Slavný vlastenec, spisovatel, badatel, dandi sanyasi Swami Sahajanand Saraswati pochází z bhódžpursky mluvící oblasti Uttarpradéše. Mezi známé bhódžpurské osobnosti patří první prezident Indie Rajendra Prasad, Manoj Bajpai, a bývalý indický předseda vlády Čandra Šékhar.

Počet mluvčích a rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Podle článku publikovaného v Times of India je bhódžpurština prvním nebo druhým jazykem přibližně pro 70 miliónů lidí ve státě Uttarpradéš a téměř 80 miliónů lidí ve státě Bihár. Mimo tyto oblasti mluví bhódžpursky asi 6 miliónů lidí. Jedná se o státy Nepál, Mauricius, Fidži, Surinam, Guyana, Uganda, Singapur, Trinidad a Tobago, Velká Británie a USA. Celkem to tedy je skoro 150 miliónů.

Oficiální odhad podle sčítání lidu Indie z roku 2001 je však mnohem nižší. Ten počítá pouze s 33 milióny mluvčích v Indii.

Existuje mnoho dialektů bhódžpurštiny v různých částech světa, např. v Brazílii, na Fidži, v Guyaně, na Mauriciu, v Jihoafrické republice, v Surinamu a v Trinidadu a Tobagu.

Bhódžpurština byla ovlivněna mnoha jazyky různě po světě. Mauricijská bhódžpurština obsahuje mnoho slov přejatých z angličtiny a kreolštiny, trinidadská bhódžpurština zas doplnila slovní zásobu některými karibskými a anglickými slovy.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Číslovky[editovat | editovat zdroj]

Číslice Bhódžpursky Transliterace Česky
एक ek jeden
दु du dva
तीन tīn tři
चार cār čtyři
पाँच pāṃc pět
छव chav šest
सात sāt sedm
आठ āṭh osm
नव nav devět
१० दस das deset

Vzorový text[editovat | editovat zdroj]

Všeobecná deklarace lidských práv

bhódžpursky

सबहि लोकानि आजादे जम्मेला आओर ओय्विनियो के बराबर सम्मान आओर अघ्कारि प्राप्त हवे। ओय्विनियो के पास समझ-बूझ आओर अंत:करण के आवाज होय्वता आओर हुनको के दोसरा के साथ भाझ्र्चारा के बेवहार करे के होय्वला।

transkripce

Savahi līkāni ājāde jammelā āor oybiniyī ke barābara sammāna āor aghkāri prāpta habe. Oybiniyī ke pāsa samajha-būjha āor aṅtaḥkaraṇa ke ābāja hīybatā āor hunakī ke dīsarā ke sātha bhātha thāḍcārā ke bebahāra kare ke hīybalā.

česky

Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]