Angičtina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Angičtina (अङ्गिका / अंगिका)
Rozšíření Indie (státy Bihár, Džhárkhand, Západní Bengálsko, Dillí, Bombaj, Kalkata, Surat), Nepál, Kambodža, Vietnam, Laos, Malajsie, USA, Velká Británie
Počet mluvčích

740 892 podle SILu

50 miliónů podle indického průzkumu
Klasifikace
Písmo Anga Lipi, Kaithi, Dévanágarí
Postavení
Regulátor není stanoven
Úřední jazyk není úředním
Kódy
ISO 639-1 bh (Bihárské jazyky)
ISO 639-2 anp (B)
anp (T)
ISO 639-3 anp
Ethnologue ANP
Wikipedie
testovací provoz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Angičtina[zdroj?] (angika, v dévanágarí अङ्गिका nebo अंगिका) je jazyk pocházející z indického regionu Anga, území 58 000 km² zahrnující dnešní státy Bihár, Džárkhand a Západní Bengálsko. Počet mluvčích je odhadován na 50 miliónů, z toho 30 miliónů v Indii. Další místa v Indii, kde se mluví angicky jsou Bombaj, Dillí, Kalkata, Durgapur, Paňdžáb, Vadodára, Surat, Patna, Ránčí, Džámšedpúr, Bokaro a další. Angičtí mluvčí se nacházejí také v Kambodži, Vietnamu, Malajsii a v dalších zemích Jihovýchodní Asie. Kromě toho značná populace angických mluvčích žije v zemích jako jsou USA a Velká Británie.

Angičtina je blízce příbuzná s bengálštinou, urijštinou a asámštinou. Patří společně s bhódžpurštinou, magahijštinou a maithilštinou do skupiny bihárských jazyků, které jsou vzájemně velmi dobře srozumitelné.

Saraha, první hindský básník, byl zároveň prvním básníkem angičtiny a angické literatury. Saraha žil v 8. století a byl prvním básníkem, jehož dílo je dostupné v psané podobě.

Existuje webový portál v angličtině zaměřený na angičtinu, angika.com. Internetový vyhledávač Google má také svoji angickou verzi.

George G. Grierson nazývá angičtinu Chikka-Chiki (Čika-Čiki) v jednom svém lingvistickém průzkumu Indie.

Nářečí angičtiny[editovat | editovat zdroj]

  • Deshi
  • Dakhnaha
  • Mungeria
  • Devgharia
  • Gidhhoria
  • Dharampuria

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]