Přeskočit na obsah

Snake (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Snake River
údolí řeky v Idahu
údolí řeky v Idahu
Základní informace
Délka toku1674 km
Plocha povodí279 719 km²
Průměrný průtok1610 m³/s
SvětadílSeverní Amerika
Pramen
Ústí
Protéká
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké (Wyoming, Idaho)
Úmoří, povodí
Tichý oceán, Columbia
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Snake River, česky Hadí řeka, je řeka na severozápadě Spojených států amerických, přítok řeky Columbie.[1] Snake River protéká státy Wyoming, Idaho, Oregon a Washington. Je dlouhá 1674 km. Povodí řeky zaujímá plochu 279 719 km². Kolem řeky se nachází velmi zajímavá geologická lokalita Snake River Plain, která je celosvětově unikátní a ve které se dají pozorovat projevy četného vulkanismu.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení ve Skalnatých horách na území Yellowstonského národního parku. Protéká východním okrajem Kolumbijské plošiny částečně v kaňonech, jejichž celková délka činí přibližně 400 km a dosahují hloubky až 800 m. Vytváří vodopády, mezi něž patří např. až 65 m vysoké Šošonské. Je hlavním přítokem řeky Columbia, do které ústí zleva.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou sněhové a dešťové srážky. Průměrný průtok v ústí činí 1610 m³/s, u Clarkstonu 1390 m³/s. Nejvyšších vodních stavů dosahuje od dubna do června.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava pro nevelké lodě je možná do Lewistonu. Na řece byly vybudovány vodní elektrárny a přehradní nádrže (American Falls). Využívá se také na zavlažování. Leží na ní města Homedale, Idaho Falls, Twin Falls, Lewiston, Tri-Cities.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BRADNOVÁ, Hana, kolektiv autorů. Geografický místopisný slovník světa. 1. vyd. Praha: Academia, 1993. 924 s. ISBN 80-200-0445-9. Kapitola Snake River, s. 732. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]