Snake (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Snake
údolí řeky v Idahu
Základní informace
Délka toku 1674 km
Plocha povodí 279 719 km²
Průměrný průtok 1610 m³/s
Světadíl Severní Amerika
Pramen
Ústí
Protéká
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké (Wyoming, Idaho)
Úmoří, povodí
Tichý oceán, Columbia
Snake River watershed map.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Snake (anglicky Snake River [Hadí řeka]) je řeka v USA protékající státy Wyoming, Idaho, Oregon a Washington. Je dlouhá 1674 km. Povodí řeky zaujímá plochu 279 719 km². Kolem řeky se nachází velmi zajímavá geologická lokalita Snake River Plain, která je celosvětově unikátní a ve které se dají pozorovat projevy četného vulkanismu.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení ve Skalnatých horách na území Yellowstonského národního parku. Protéká východním okrajem Kolumbijské plošiny částečně v kaňonech, jejichž celková délka činí přibližně 400 km a dosahují hloubky až 800 m. Vytváří vodopády, mezi něž patří např. až 65 m vysoké Šošonské. Je hlavním přítokem řeky Columbia, do které ústí zleva.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou sněhové a dešťové srážky. Průměrný průtok v ústí činí 1610 m³/s, u Clarkstonu 1390 m³/s. Nejvyšších vodních stavů dosahuje od dubna do června.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava pro nevelké lodě je možná do Lewistonu. Na řece byly vybudovány vodní elektrárny a přehradní nádrže (American Falls). Využívá se také na zavlažování. Leží na ní města Homedale, Idaho Falls, Twin Falls, Lewiston, Tri-Cities.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]