Skalnaté hory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Skalnaté hory
Rocky Mountains
Grand Teton
Grand Teton

Nejvyšší bod Mount Elbert (4401 m n. m.)
Délka 3000 km

Nadřazená jednotka Kordillery
Sousední
jednotky
Intermontane Plateaus (Basin and Range, Colorado Plateaus, Columbia Plateau), Pacific Mountain System (Northern Cascade Mountains), Interior Plains (Great Plains)
Podřazené
jednotky
Canadian Rocky Mountains, Northern Rocky Mountains, Middle Rocky Mountains, Wyoming Basin, Southern Rocky Mountains

Světadíl Severní Amerika
Stát Kanada Kanada
USA USA
Skalnaté hory na mapě Severní Ameriky
Skalnaté hory na mapě Severní Ameriky
Povodí Colorado, Columbia, Fraser, Stikine, Yukon, Mackenzie, Saskatchewan, Missouri, Arkansas, Rio Grande
Souřadnice 44°30′ s. š., 113°30′ z. d.

Skalnaté hory (česky označované též Skalisté hory, anglicky Rocky Mountains, též Rockies) je pohoříSeverní Americe, které tvoří východní část horského systému Kordiller. Pohoří se táhne v délce zhruba 3000 km od severoseverozápadu k jihojihovýchodu. Zasahuje na území provincií a států Britská Kolumbie, Alberta, Washington, Idaho, Montana, Wyoming, Utah, Colorado a Nové Mexiko. Nejvyšší horou je Mount Elbert (4401 m) v Coloradu. (Kalifornský Mount Whitney je sice se 4417 metry vyšší než Mount Elbert, ale nachází se v pohoří Sierra Nevada, které už ke Skalnatým horám nepatří.) V kanadské části Skalnatých hor je nejvyšší horou Mount Robson (3959 m).

Na severu sahají téměř až k severní hranici Britské Kolumbie. Na jihu sahají do Nového Mexika; Sacramento Mountains už se ke Skalnatým horám nepočítají. Zhruba od hranic Idaha s Washingtonem na sever se Skalnaté hory přimykají k pásmům Pobřežních hor. Jižněji ve Spojených státech jsou oba systémy odděleny rozsáhlým územím náhorních plošin a pánví.

Členění[editovat | editovat zdroj]

16 – Southern Rocky Mountains
17 – Wyoming Basin
18 – Middle Rocky Mountains
19 – Northern Rocky Mountains

Podle USGS (United States Geological Survey) se Rocky Mountain System na území Spojených států dělí na čtyři provincie, které se na rozdíl od většiny jiných provincií nedělí dále na oblasti:

Toto členění se nezabývá územím Kanady, i když z hlediska fyzické geografie nemůže geomorfologická provincie končit na kanadsko-americké hranici (v této části tvořené 49. rovnoběžkou). O části pohoří na kanadském území (táhne se dalších více než 1000 km k severozápadu) se často píše prostě jako o Kanadských Skalnatých horách (Canadian Rockies).

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Pohoří bylo vyvrásněno během Laramického vrásnění (en:Laramide orogeny) před 70 až 30 milióny let. Poté, co narostlo do výšky současných Himálají, začala se západní část Severní Ameriky roztahovat a napínat, takže začala vznikat hrásťová pohoří a mezi nimi příkopové propadliny.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Skalnatými horami prochází po délce Velké kontinentální rozvodí (Great Continental Divide) a vody zdejších řek jsou odváděny do tří oceánů: Tichého, Atlantského a Severního ledového. Pramení zde řada významných severoamerických řek (řádky začínající slovem povodí slouží geografickému uspořádání: tyto řeky přímo ve Skalnatých horách nepramení, ale jejich zdrojnice či přítoky ano):

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Příroda Skalnatých hor je chráněna řadou velkoplošných rezervací, zejména národních parků:

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dne 24. července 1832 provedl Benjamin Bonneville první kolonu povozů přes Skalnaté hory, stalo se tak wyomingským Jižním průsmykem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]