Wasatch Range

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wasatch Range
Nejvyšší bod3 636 m n. m. (Mount Nebo)

Nadřazená jednotkaSkalnaté hory
Sousední
jednotky
Uinta Mountains

SvětadílSeverní Amerika
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Map
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wasatch Range je pohoří na západě Spojených států amerických, ve státě Utah a částečně i Idaho. Rozkládá se z Bannock County v jihovýchodním Idahu, podél východní hranice Velké pánve, do Sanpete County ve středním Utahu.[1] Wasatch Range je součástí Skalnatých hor. Tvoří jejich západní okraj, z východní strany uzavírá Velkou pánev.[2]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Rozkládá se od severu k jihu v délce okolo 260 km. Západně od Wasatch Range leží Velké Solné jezero, východně navazuje na pohoří v kolmém směru pohoří Uinta Mountains. Nejvyšší horou Wasatch Range je Mount Nebo s nadmořskou výškou 3 636 m.[3] K dalším významným vrcholům náleží Mount Timpanogos (3 582 m), Lone Peak (3 430 m), Twin Peaks (3 450 m) a Mount Olympus (2 751 m).

Flora[editovat | editovat zdroj]

Vegetaci v oblasti tvoří především jehličnaté lesy mírného pásma. Rostou zde douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii), jedle plstnatoplodá (Abies bifolia), smrk Engelmannův (Picea engelmannii), smrk pichlavý (Picea pungens), topol osikovitý (Populus tremuloides) a v předhůří také bílý dub (Quercus gambelii).[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Merriam-Webster's Geographical Dictionary. 3. vyd. Springfield, Massachusetts, U. S. A.: Merriam-Webster, Incorporporated, Publishers, 1997. 1361 s. Dostupné online. ISBN 0-87779-546-0. S. 1285. (anglicky) 
  2. VOTÝPKA, Jan; JANOUŠOVÁ, Jaroslava. Severní Amerika. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1987. 420 s. S. 205. 
  3. Wasatch Range [online]. Peakbagger.com, 2004. Dostupné online. (anglicky) 
  4. BROOKS, Mark S. Wasatch and Uinta Mountains Ecoregion. Status and Trends of Land Change in the Western United States—1973 to 2000. [online]. U.S. Geological Survey, 2012. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]