Národní park Jasper

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní park Jasper
Jasper National Park
IUCN kategorie II (Národní park)
Hory v Jasperu z vrcholu Whistlers
Umístění Kanada Alberta, Kanada
Souřadnice
Rozloha 10 878 km²
Založeno 1907
Návštěvníků 1 988 600 (v roce 2006)[1]
Správa Parks Canada
Světové dědictví UNESCO
Typ přírodní dědictví
Rok zařazení 1990
Kritérium vii, viii
Odkaz 304

Národní park Jasper je největší park v kanadských Skalnatých horách zabírající více než 10 tisíc km². Nachází se v provincii Alberta, severně od Národního parku Banff a západně od Edmontonu. V parku se nachází ledovce v Columbia Icefield, horké prameny, jezera, vodopády a samozřejmě hory. Park je také domovem pro mnoho divokých zvířat jako je medvěd grizzly, medvěd baribal, los, sob, kamzík bělák nebo bobr.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Park je pojmenován po Jasperu Hawesovi, který v oblasti zajišťoval obchod pro North West Company. Před tím se uváděl název Fitzhugh. Park byl založen jako Lesní park Jasper 14. září 1907 a statusu národního parku nabyl v roce 1930. V roce 1984 byl park společně s ostatními parky kanadských Skalnatých hor prohlášen za světové přírodní dědictví UNESCO. V roce 2004 Jasper navštívilo 1 908 000 turistů.

Zajímavá místa[editovat | editovat zdroj]

Centrem parku je stejnojmenné město, které se nachází v údolí obklopené jezery. Kousek od města se nachází známá lanovka na horu Whistlers, odkud je nádherný výhled na město i velkou část parku. Na jihu parku se nachází Columbia Icefield, což je ledovcová oblast, kde se nachází osm hlavních ledovců, které zabírají rozlohu 325 km² a dosahují tloušťky až 365 metrů. V jednom z údolí se nachází jezero Maligne, které je se svojí délkou téměř 23 km druhým největším ledovcovým jezerem na světě. Vodopády Athabasca jsou sice jen 23 m vysoké, ale svojí zajímavostí ročně lákají tisíce turistů a patří tak k hlavním lákadlům parku.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Odehrává se zde děj kreslené pohádky Alfa a Omega (2010).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Alberta Tourism. Tourist statistics and revenue [online]. 2007 [cit. 2007-12-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]