Missouri (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Missouri
řeka v Omaze v Nebrasce
řeka v Omaze v Nebrasce
Základní informace
Délka toku 3767 km
Plocha povodí 1 371 010 km²
Průměrný průtok 2250 m³/s
Světadíl Severní Amerika
Zdrojnice
Jefferson, Madison
Ústí
Mississippi
Protéká
USAUSA USA (Montana, Severní Dakota, Jižní Dakota, Nebraska, Iowa, Kansas, Missouri)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Mexický záliv, Mississippi (USA, Kanada)
Wpdms nasa topo missouri river.jpg
řeka a její přítoky

Missouri (anglicky Missouri River, v jazyce místních indiánů znamená ”Blátivá řeka”) je řeka v USA ve státech Montana, Severní Dakota, Jižní Dakota, Nebraska, Iowa, Kansas a Missouri. Je dlouhá 3767 km. Povodí řeky zaujímá plochu 1 371 010 km², z čehož je přibližně 10 000 km² v Kanadě.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Řeka vzniká na východních svazích Skalistých hor ve státě Montana na území Yellowstonského národního parku soutokem hlavní zdrojnice Jeffersonu a vedlejší Madisonu. Hlavní část horního toku vede Skalistými horami, kde teče v soutěskách a vytváří peřeje, z nichž největší jsou Great Falls s převýšením 187 m v délce 16 km. S počátečního severního směru se stáčí velkým obloukem jihovýchodu a na středním toku protíná planinu Missouri v hluboké dolině s prudkými úbočími. Voda je velmi kalná a má blátovou, hlinitou barvu. Tok je přerušen hrázemi, které řeku rozdělují na řadu dlouhých členitých přehradních nádrží. Na dolním toku protéká Centrálními planinami v členitém a nestálém korytě. Široký úval je chráněn hrázemi před povodněmi. Severně od St. Louis se vlévá zprava do řeky Mississippi jako její vůbec největší přítok a vytváří s ní říční systém Mississippi-Missouri-Jefferson, který je s délkou 6275 km a plochou povodí 2 980 000 km² největším v Severní Americe.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou na horním toku převážně sněhové srážky a na středním a dolním toku převážně dešťové srážky. Průtok je značně proměnlivý. Na jaře dochází na dolním toku ke zvednutí úrovně hladiny o 8 až 12 m při maximálním průtoku 19 000 m³/s. V létě průtok klesá na 150 až 170 m³/s. Průměrný průtok v ústí činí přibližně 2250 m³/s. Nezřídka se vyskytují katastrofální povodně, naposledy 1952. Řeka unáší mnoho pevných částic, v průměru až 220 Mt za rok.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava velkých lodí je možná do Sioux City a malých lodí při vyšší hladině až do Fort Bentonu. Systém velkých přehradních nádrží komplexního využití na řece (Fort Peck, Sakakawea, Oahe) i jejich přítocích slouží k regulaci průtoku, zavlažování, výrobě elektrické energie a pro zlepšení vodní dopravy. Na řece leží velká města Sioux City, Omaha, Saint Joseph, Kansas City.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]