Columbia (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Columbia
Columbia River Revelstoke.jpg
Základní informace
Délka toku 2250 km
Plocha povodí 668 217 km²
Průměrný průtok 7500 m³/s
Světadíl Severní Amerika
Pramen
Ústí
Protéká
KanadaKanada Kanada (Britská KolumbieBritská Kolumbie Britská Kolumbie),
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké (Washington Washington, OregonOregon Oregon)
Úmoří, povodí
Tichý oceán
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Columbia (anglicky Columbia River, česky též Kolumbie) je řeka v severozápadní části Severní Ameriky. Protéká provincií Britská Kolumbie v Kanadě státem Washington a tvoří většinu hranice mezi Oregonem a Washingtonem v USA. Na pacifickém pobřeží je druhá nejdelší. Je dlouhá 2250 km a její povodí zaujímá plochu 668 217 km² (z toho 15 % připadá na území Kanady). Řeka je pojmenovaná na počest amerického korábu Columbia Rediviva, na kterém kapitán Robert Gray z Bostonu v roce 1792 jako první vplul do jejího ústí.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Odtéká z nevelkého jezera Columbia v kanadské části Skalnatých hor v nadmořské výšce přibližně 800 m. Téměř na celém svém toku horami protéká, přičemž vytváří peřeje. Prvních 400 km teče na severozápad a poté se obrací k jihu. Protéká přes úzká jezera Upper Arrow a Lower Arrow. Na středním toku překračuje kanadsko-americkou hranici a pokračuje v úzkých hlubokých kaňonech a soutěskách přes Kolumbijskou planinu. Pod soutokem s největším přítokem řekou Snake se obrací na západ a jako jediný vodní tok si proráží cestu skrze Kaskádové pohoří. U města Astoria v Oregonu se vlévá do Tichého oceánu, přičemž vytváří estuár, který je dlouhý přibližně 50 km a široký 5 až 10 km.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

řeka anglicky Průtok (m³)
Snake Snake River 1611
Willamette Willamette River 1010
Kootenay Kootenay River 867
Pend Oreille Pend Oreille River 788
Cowlitz Cowlitz River 261
Spokane Spokane River 190
Deschutes Deschutes River 170
Lewis Lewis River 136
Yakima Yakima River 100
Wenatchee Wenatchee River 91
Okanogan Okanogan River 86
Kettle Kettle River 83
Sandy Sandy River 64

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Průměrný roční průtok vody činí u města The Dalles na dolním toku 5520 m³/s a v ústí 7500 m³/s. Nejvyšších vodních stavů dosahuje na jaře a v létě, naopak nejnižších v zimě.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Řeka disponuje obrovskými zásobami vodní energie. Na území USA na ní byly vybudovány hráze s přehradními nádržemi a velkými vodními elektrárnami (John Day, Grand Coulee, Chief Joseph, The Dalles, McNary). V ústí se nachází přístav Churchill. Využívá se také na zavlažování. Projekt na energetické, zavlažovací a dopravní využití řeky využívá podle americko-kanadské dohody stavbu tří přehrad v Kanadě a přehrady Libby na řece Kootenay u kanadsko-americké hranice. námořní lodě mohou plout až do Portlandu, který je největším přístavem na tichomořském pobřeží USA a leží v ústí levého přítoku Willamette. Říční lodě mohou díky plavebním kanálům, které obcházejí peřeje, plout až do vzdálenosti 450 km. Na řece je rozvinuté rybářství převážně lososovitých ryb. V oblasti horního toku v Kanadě je silně rozvinutá turistika a nachází se zde národní parky (Kootenay, Yoho, Glacier, Mount Revelstoke).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]