Projekt Manhattan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vůdčí osobnosti projektu - Leslie Groves a Robert Oppenheimer

Projekt Manhattan byl krycí název pro utajený americký vývoj atomové bomby za 2. světové války.

Vedení[editovat | editovat zdroj]

Projekt vedl plukovník (později generál) Leslie Groves, jenž řízení vědeckých prací nabídl Robertu Oppenheimerovi. Dne 2. prosince 1942 Oppenheimer spolu s Enricem Fermim provedli řetězovou reakci štěpení jader uranu.

Trinity[editovat | editovat zdroj]

Výsledkem tříletého vývoje byl první jaderný test Trinity, který se uskutečnil 16. července 1945 v poušti White Sands (na cvičné střelnici vojenské základny Alamogordo) v Novém Mexiku. Síla výbuchu značně překonala očekávání všech a ačkoliv byla bomba odpálena 70 km od civilní zástavby, ještě ve vzdálenosti 160 km rozbíjela tlaková vlna okna).[zdroj?]

Atomové bombardování Japonska[editovat | editovat zdroj]

Atomová bomba Fat Man připravovaná na ostrově Tinian

Poznatky získané v projektu Manhattan posloužily k sestrojení pum Fat Man a Little Boy, jež byly 6. a 9. srpna 1945 použity k útoku na japonská města Hirošimu a Nagasaki.

Za účelem shození prvních jaderných pum vznikla vojenská skupina zvaná 509. Smíšená skupina. Jejím velitelem byl plk. Paul W. Tibbets. Vytrénoval několik posádek letadel B-29. Posádky byly nejprve pod vysokou bezpečnostní ochranou na základně ve Wendoveru, poblíž Los Alamos. Všechny dopisy podléhaly cenzuře, kdokoliv, kdo by něco prozradil o skupině či jejímu poslání, šel bez milosti před vojenský soud.[zdroj?] Poté se posádky přesunuly na ostrov Tinian v Tichém oceánu, kde pobývaly na základně North Field, patrně největší americké letecké základně v Pacifiku.[zdroj?]

6. srpna 1945 ve 2 hodiny a 45 minut opustila Enola Gay ostrov Tinian spolu s dalšími dvěma letouny (Great Artiste a No. 91). V 8 hodin 14 minut dosáhly letouny Hirošimy a o 2 minuty později svrhl Paul Tibbets se svou posádkou první atomovou pumu na světě. Radista Nelson poslal následně telegram pro velení 509. skupiny a projektu Manhattan[zdroj?]:

UKOL SPLNEN. NAPROSTY USPECH VE VSECH SMERECH. VIDITELNY UCINEK VETSI NEZ V ALAMOGORDU. PO SPLNENI UKOLU V LETOUNU VSE NORMALNI. VRACIME SE NA ZAKLADNU.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]