Národní laboratoře Oak Ridge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní laboratoře Oak Ridge
Vznik 1943
Souřadnice
Mateřská organizace Ministerstvo energetiky Spojených států amerických
Zaměstnanců 3 800
Oficiální web www.ornl.gov
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní laboratoře Oak Ridge (Oak Ridge National Laboratory, ORNL) jsou mnohaúčelové vědeckotechnické národní laboratoře sloužící Ministerstvu energetiky USA, řízené UT-Battelle, partnerskou společností mezi University of Tennessee a Battelle Memorial Institute. Nacházejí se v Oak Ridge v Tennessee poblíž Knoxville. Vědci a technici se v laboratořích zabývají základním a aplikovaným výzkumem, aby získali vědecké poznatky a technologická řešení v oblastech vědy klíčových pro národní zájmy: zvýšit dostupnost čistých a bohatých zdrojů energie, přispět k obnově a ochraně životního prostředí a národní bezpečnosti.

Laboratoře vykonávají také jiné práce pro Ministerstvo energetiky, včetně produkce izotopů, informační správy, správy technických programů, a zabezpečují výzkum a technickou podporu jiným organizacím.

Havárie[editovat | editovat zdroj]

Dne 2. září 1944 došlo v Národních laboratořích Oak Ridge v USA k jaderné havárii. V sále pro přepravu v laboratořích praskla potrubí. Zemřeli dva lidé a tři další byli zraněni. Parní potrubí se roztrhlo, přiváděná pára se smísila s prvkem na bázi uranu a zformovala nebezpečnou kyselinu fluorovodíkovou, která byla inhalována těmito pěti lidmi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oak Ridge National Laboratory na anglické Wikipedii.