Národní laboratoře Oak Ridge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní laboratoře Oak Ridge
ORNL Campus Photo 4.jpg
Vznik 1943
Souřadnice
Mateřská organizace Ministerstvo energetiky Spojených států amerických
Oficiální web www.ornl.gov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní laboratoře Oak Ridge (Oak Ridge National Laboratory, ORNL) jsou mnohaúčelové vědeckotechnické národní laboratoře sloužící Ministerstvu energetiky USA, řízené UT-Battelle, partnerskou společností mezi University of Tennessee a Battelle Memorial Institute. Nacházejí se v Oak Ridge v Tennessee poblíž Knoxville. Vědci a technici se v laboratořích zabývají základním a aplikovaným výzkumem, aby získali vědecké poznatky a technologická řešení v oblastech vědy klíčových pro národní zájmy: zvýšit dostupnost čistých a bohatých zdrojů energie, přispět k obnově a ochraně životního prostředí a národní bezpečnosti.

Laboratoře vykonávají také jiné práce pro Ministerstvo energetiky, včetně produkce izotopů, informační správy, správy technických programů, a zabezpečují výzkum a technickou podporu jiným organizacím.

Havárie[editovat | editovat zdroj]

Dne 2. září 1944 došlo v Národních laboratořích Oak Ridge v USA k jaderné havárii. V sále pro přepravu v laboratořích praskla potrubí. Zemřeli dva lidé a tři další byli zraněni. Parní potrubí se roztrhlo, přiváděná pára se smísila s prvkem na bázi uranu a zformovala nebezpečnou kyselinu fluorovodíkovou, která byla inhalována těmito pěti lidmi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oak Ridge National Laboratory na anglické Wikipedii.