Enola Gay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o americkém bombardéru. O hudební skupině pojednává článek Enola Gay (skupina).
První pilot Paul Tibbets mává z letounu
Muzejní exponát
Zleva: bombometčík Thomas Ferebee, pilot Paul Tibbets, navigátor Theodore „Dutch“ van Kirk a druhý pilot Robert Lewis
Fotografie pořízené Caronem

Enola Gay je přezdívka amerického bombardéru B-29 Superfortress, který 6. srpna 1945 ráno v 8:15:15 shodil na Hirošimu atomovou bombu, která explodovala v čase 8:16. Puma dostala přezdívku Little Boy. Síla její exploze je odhadována na 12 až 20 kilotun TNT, vybuchla ve výšce cca 600 metrů nad zemí a v průběhu pár minut zničila 62 000 budov a bezprostředně po výbuchu zabila 80 000 lidí, dalších 80 tisíc pak vážně zranila.

Bombardovací letoun patřil k americké 509. smíšené skupině (v originále: 509th Composite Group) se základnou na ostrově Tinian. Přezdívku mu dal Paul W. Tibbets podle jména své matky, Enoly Gay Tibbetsové. Letoun byl speciálně upraven pouze pro atomové bombardování. Bylo odebráno všechno pancéřování, zůstaly jen tři kulomety (zadní „dvojče“ a záložní přenosný) a letoun měl pro úder nádrž naplněnou pouze na 7 000 galonů paliva, namísto předepsaných 7 400. To vše jej činilo lehčí, obratnější a schopný nést atomovou pumu. Při shození zbraně musel letoun nasadit 155stupňový obrat a vysokou akceleraci, aby stihl uniknout nebezpečné tlakové vlně. Zadní střelec Caron pořídil několik snímků atomového hřibu a zpustošené Hirošimy.

Mise Hirošima[editovat | editovat zdroj]

Posádka letounu byla pečlivě vybrána a prověřena s ohledem na vysoké utajení úkolu. O atomové bombě před startem z kmenové osádky věděli pouze velitel Tibbets a navigátor Van Kirk. O účelu mise také velmi dobře věděl radiolokační specialista Beser, který se spolu s velitelem již rok podílel na návrhu způsobu svržení bomby a měření jejích účinků z paluby letadla a spolu s ním byl častým návštěvníkem v Los Alamos. O náklad se na palubě starali plukovník Parsons a poručík Jeppson, jejichž úkolem bylo po startu do bomby vložit konvenční výbušniny, které iniciovaly vlastní jadernou explozi a byly z bezpečnostních důvodů vyjmuty. Jeppson bombu odjistil 30 minut před dosažením cíle. Velitel Tibbets později podstatu úkolu osvětlil zbytku posádky, až když letoun zamířil na Hirošimu. Posádku Enoly Gay tvořili:

Kokpit a přední část letounu Enola Gay byla v roce 1995 vystavena ve Smithsonově muzeu letecké a vesmírné techniky ve Washingtonu, D.C.. Nyní je celý letoun vystaven v centru Stevena F. Udvar-Házy nedaleko Dullesova letiště.

Dne 28. července 2014 zemřel v třiadevadesáti letech poslední žijící člen posádky letounu, navigátor Theodore Van Kirk, jemuž bylo v době svržení pumy 24 let.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]