Robert Oppenheimer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Robert Oppenheimer
Narození 22. dubna 1904
New York City, New York, USA
Úmrtí 18. února 1967 (62 let)
Princeton, New Jersey, USA
Příčina úmrtí rakovina
Alma mater Christ's College, Harvardova univerzita, Cavendishova laboratoř a Universita v Göttingenu
Povolání jaderný vědec, inženýr a teoretický fyzik
Zaměstnavatel University of California, California Institute of Technology, Národní laboratoř Los Alamos, Institute for Advanced Study a Ministerstvo obrany Spojených států amerických
Ocenění Cena Enrica Fermiho (1963)
rytíř Čestné legie (1958)
Medaile za zásluhy (1946)
Příbuzní bratr Frank Oppenheimer
Podpis
Robert Oppenheimer - podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

J. Robert Oppenheimer, někdy Julius Robert Oppenheimer nebo Jacob Robert Oppenheimer[1], (22. dubna 190418. února 1967) byl americký teoretický fyzik, nejznámější svou účastí v projektu Manhattan, kde řídil vývoj první jaderné zbraně v tajné laboratoři v Los Alamos v Novém Mexiku[2]. Je starším bratrem dalšího fyzika Franka Oppenheimera.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po ukončení svých studií na Harvardu spolu s Maxem Bornem vypracoval část kvantové teorie, známé jako Born-Oppenheimerova metoda.

Bývá označován jako „otec atomové bomby“. Rok po svržení bomb na japonská města Hirošimu a Nagasaki byl jmenován do funkce prezidenta vědecké rady Komise pro atomovou energii (AEC), a stal se tak nejvlivnějším poradcem vlády a armády v jaderných otázkách. Po odpálení 1. sovětské atomové bomby vznikla nová myšlenka, stvořit novou a ničivější, tzv. superbombu, neboli vodíkovou bombu. Oppenheimer (a další jeho bývalí spolupracovníci) ovšem proti vývoji nové bomby vystupoval, vyslovoval se pro kontrolu nad vývojem a užitím atomových zbraní. Kvůli tomuto prohlášení byl vyšetřován ze zrady. FBI se domnívala že poskytl informace o atomové bombě Sovětskému svazu. Porota ho nakonec shledala nevinným.

V době, kdy USA žily ve strachu z komunismu a Oppenheimer vyvolával hněv u mnoha politiků a vědců svými ostrými politickými názory, vyšla na povrch jeho možná dřívější spolupráce s komunistickou stranou během velmi medializovaného výslechu z roku 1954[zdroj?].

Přestože byl odvolán ze všech funkcí a ztratil politický vliv, nadále pokračoval v práci profesora a věnoval se fyzice. O deset let později byl prezidentem Johnem F. Kennedym rehabilitován[zdroj?].

Oppenheimer jako vědec je nejvíc v povědomí díky funkci vedoucího zakladatele školy teoretické fyziky při Kalifornské univerzitě v Berkeley.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dodnes není zcela jasné co přesně znamená iniciála J. v jeho jméně en:Robert Oppenheimer#On Oppenheimer's first initial
  2. Robert Jungk: Jasnější než tisíc sluncí, Mladá Fronta, 1965

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Jacob Robert Oppenheimer: Úvahy o vědě a kultuře 1-3, Český rozhlas, 24. dubna 2007