Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana
Chybí zde svobodný obrázek
StátČeskoČesko Česko
PolohaVe Smečkách 602/15, Praha, 110 00, Česko
Další informace
SiglaABG024
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana v Praze je příspěvková organizace a knihovna, kterou zřizuje Ministerstvo kultury České republiky, založil ji nevidomý hudební skladatel Karel Emanuel Macan, po němž je pojmenována.

Jejím hlavním účelem je zpřístupňovat nevidomým a zrakově postiženým osobám informace a umělecké hodnoty prostřednictvím Braillova písma, zvukových záznamů (např. audioknih, reliéfní grafiky či digitálních textů. Půjčování knih (bodových a audioknih) je včetně poštovného zdarma.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předchůdcem Macanovy knihovny byl spolek Český slepecký tisk, který vznikl v červnu 1918 sloučením částí fondů čtyř knihoven při slepeckých ústavech a který rovněž pomohl K. E. Macan založit. Stát tento spolek finančně nepodporoval, peníze pro svou činnost získával pořádáním společenských a dobročinných akcí.[1] Po roce 1948 byl spolek znárodněn a majetek převeden pod Svaz československých invalidů, roku 1951 jej nevidomí znali pod názvem Slepecká tiskárna a knihovna. V roce 1989 se Svaz československých invalidů rozpadl, samostatnou knihovnu pod svá křídla vzalo ministerstvo kultury jako národní kulturně-osvětovou instituci pro nevidomé.[1]

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Činností se zaměřuje především na tyto tři oblasti:[2]

 • výroba
  • publikací tištěných Braillovým písmem - tímto způsobem zpracovávají krásnou i odbornou literaturu, periodika, hudebniny, jazykové a pro základní školy určené učebnice
  • zvukových nahrávek - týká se to jak knih z běžné produkce, tak zvukových časopisů a odborné literatury
  • reliéfních grafik - což zahrnuje ilustraci knih a učebnic pro děti či samostatné obrazové publikace (atlasy, kalendáře, pohlednice)
 • služby (osobní výpůjčky, zásilkové a rozvážkové výpůjčky, přepisovací a načitatelské služby, prodej slepeckých knih, papíru nebo hudebnin)
 • metodická činnost (tzv. putovní fond zvukových knih či pomoc oddělením knihoven pro zrakově postižené)

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Historie KTN
 2. Systém knihoven v ČR - KISK FF MU. kisk.phil.muni.cz [online]. [cit. 2010-12-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-11-13. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]