Frank Oppenheimer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frank Oppenheimer
Frank Oppenheimer.jpg
Narození14. srpna 1912
New York
Úmrtí3. února 1985 (ve věku 72 let)
Sausalito
Příčina úmrtírakovina plic
Alma materKalifornský technologický institut
Univerzita Johnse Hopkinse
Povolánífyzik, učitel, rancher a jaderný fyzik
ZaměstnavatelUniverzitní kolej v Londýně
OceněníGuggenheimovo stipendium (1965)
Oerstedova medaile (1984)
člen American Physical Society
Nábož. vyznáníateismus
PříbuzníRobert Oppenheimer (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frank Friedman Oppenheimer (14. srpna 1912 New York3. února 1985 Sausalito) byl americký částicový fyzik, rančer, profesor fyziky na Coloradské univerzitě a zakladatel Exploratoria v San Franciscu.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Byl mladším bratrem proslulého fyzika J. Roberta Oppenheimera. V dětství se věnoval malbě a hře na flétnu. Zvažoval kariéru flétnisty[1], ale na doporučení svého bratra se stal fyzikem. V době projektu Manhattan se věnoval výzkumu jaderné fyziky a zkoumal obohacování uranu. V roce 1945 byl vyslán do zařízení na obohacování uranu v Oak Ridge a později téhož roku i do tajné laboratoře v Los Alamos, kterou vedl jeho bratr.

Po válce se Oppenheimer kvůli svému dřívějšímu členství v Komunistické straně Spojených států amerických ocitl pod dohledem a rezignoval na svou pozici na Minnesotské univerzitě.[2] Společně se svou manželkou se odstěhoval do Colorada, kde téměř deset let choval dobytek. Stal se obětí mccarthismu a ocitl se na černé listině, kvůli které mu bylo až do roku 1957 zakázáno vyučovat fyziku na území USA.

Roku 1957 mu bylo umožněno vyučovat přírodní vědy na střední škole v Coloradu. Tato rehabilitace mu umožnila získat pozici vyučujícího fyziky na Coloradské univerzitě. Znovu se zapojil do výzkumu částicové fyziky, ale začal se více zajímat o rozvoj výuky věd a pomohl vypracovat nové osnovy pro výuku fyziky na středních školách.[1]

V roce 1969 založil v San Franciscu Exploratorium, které vedl až do své smrti roku 1985.

Exploratorium[editovat | editovat zdroj]

Roku 1965 bylo Oppenheimerovi uděleno Guggenheimovo stipendium, které mu umožnilo studovat historii fyziky a provádět výzkum pomocí bublinkové komory na University College London v Londýně, kde se poprvé setkal s evropským pojetím muzeí vědy. Tento zážitek ho inspiroval k tomu, aby další roky svého života věnoval snaze vytvořit něco podobného ve Spojených státech. Po návratu z Evropy mu byla nabídnuta práce při plánování nové pobočky Smithsonovského institutu ve Washingtonu, D.C., ale Oppenheimer si zvolil práci na nezávislém, novém druhu muzea v San Fransciscu.[3]

V roce 1969 se v severním křídle Paláce výtvarných umění v San Fransciscu poprvé otevřelo Exploratorium – interaktivní muzeum umění, vědy a lidského vnímání založené na myšlence, že věda by měla být zábavná a přístupná lidem všech věkových skupin. Oppenheimer se stal prvním ředitelem muzea a po zbytek svého života se osobně účastnil téměř všech aspektů jeho každodenního fungování.

Frank Oppenheimer věřil v důležitost umění v rovnoprávném a blízce propojeném vztahu k vědě.[1] Osobně přesvědčil umělce Boba Millera, aby pro Exploratorium vytvořil Sun Paintning – první velkou uměleckou instalaci.[1] Další ranou prací byl Tactile Dome (1971) vytvořený Augustem Coppolou (otec herce Nicolase Cage a bratr filmového režiséra Francise Coppoly). Tactile Dome byl trojrozměrný, velmi spletitý průchod, který návštěvníci zkoumali v naprosté temnotě a museli se tak spoléhat na hmat. Obě instalace byly velmi populární a jejich obnovené verze jsou dodnes přístupné. Roku 1974 Oppenheimer zavedl v Exploratoriu program tvůrčí rezidence, který pravidelně přivádí nové i zavedené umělce pracující na hraně umění a vědy.[1]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e COLE, K.C. Something Incredibly Wonderful Happens: Frank Oppenheimer and the World He Made Up. [s.l.]: Houghton Mifflin Harcourt, 2009. Dostupné online. ISBN 978-0-15-100822-3. 
  2. RHODES, Richard. Dark Sun. [s.l.]: Touchstone, 1996. Dostupné online. ISBN 978-0-684-82414-7. S. 359. 
  3. Dr. Frank Oppenheimer | Exploratorium. Exploratorium. 2014-07-29. Dostupné online [cit. 2017-01-13]. 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Frank Oppenheimer na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]