Werner Heisenberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Werner Heisenberg

Werner Karl Heisenberg (5. prosince 1901 Würzburg1. února 1976 Mnichov) byl německý fyzik, nositel Nobelovy ceny z roku 1932 za svou roli ve vytváření kvantové mechaniky.

Život[editovat | editovat zdroj]

Roku 1923 dostal na Univerzitě v Mnichově doktorát z teoretické fyziky. V roce 1925 navrhl nový výklad fyziky, který se zásadně lišil od výkladu Newtona. V roce 1927 formuloval slavný princip neurčitosti, který specifikuje jisté teoretické hranice naší schopnosti provádět vědecká měření. Podle principu neurčitosti nám ani sebelepší zdokonalení měřícího přístroje nedovolí získat přesné výsledky.

K praktickému využití kvantové mechaniky patří elektronové mikroskopy, lasery, tranzistory, uplatnění nalezne i v jaderné a atomové energii, tvoří základ spektroskopie a hojně se uplatňuje i v astronomii a chemii. Rovněž se využívá v teoretickém zkoumání jako jsou vlastnosti kapalného hélia, vnitřní konstituce hvězd, feromagnetismus a radioaktivita.

Podle Heisenbergova kvantově mechanického modelu nelze spočítat (se stejnou přesností) dráhu a rychlost elektronů – čili polohu a energiiHeisenbergův princip neurčitosti, který již podle nových poznatků v původní formulaci neplatí.[1]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.scientificamerican.com/article/heisenbergs-uncertainty-principle-is-not-dead/ - One Thing Is Certain: Heisenberg's Uncertainty Principle Is Not Dead - Experimenters violate Heisenberg's original version of the famous maxim, but confirm a newer, clearer formulation

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]