Otto Stern

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Otto Stern
Otto Stern.jpg
Narození 17. února 1888
Żory
Úmrtí 17. srpna 1969 (ve věku 81 let)
Berkeley
Národnost Němci
Alma mater Vratislavská univerzita
Zaměstnavatelé Hamburská univerzita
Kalifornská univerzita v Berkeley
Ocenění Nobelova cena za fyziku (1943)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Otto Stern (17. února 1888, Żory17. srpna 1969 Berkeley) byl německý fyzik. V roce 1943 obdržel Nobelovu cenu za fyziku za příspěvek k vývoji metody molekulárních paprsků a objev magnetického momentu protonu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Otto Stern se narodil v pruském městě Sohrau, dnes Żory v jižním Slezsku v Polsku, a studoval ve Vratislavi (Wroclav).
Svá studia dokončil na Vratislavské univerzitě v roce 1912 doktorátem z Fyzikální chemie. Poté následoval Alberta Einsteina na Karlovu univerzitu do Prahy a později na Spolkovou vysokou technickou školu do švýcarského Curychu. V roce 1915 se Stern habilitoval na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu nad Mohanem a v roce 1921 se stal profesorem na univerzitě v Rostocku. Roku 1923 však toto místo opustil a odešel pracovat do nově založeného Institutu fyzikální chemie na Hamburské univerzitě.

Po nástupu nacismu k moci v roce 1933 se však svého místa v Hamburku vzdal a přijal místo profesora fyziky na Carnegieho technickém institutu v americkém Pittsburghu a později na Kalifornské univerzitě v Berkeley.

Jako experimentální fyzik přispěl v roce 1922 společně s Waltherem Gerlachem při Stern-Gerlachově pokusu k objevu a důkazu prostorového kvantování magnetického momentu atomu.[1]

V roce 1943 obdržel Nobelovu cenu za fyziku. Byla to první Nobelova cena v tomto oboru udělená od roku 1939. Stern obdržel tuto cenu sám a při jejím předávání nepadla žádná zmínka o Stern-Gerlachově pokusu, neboť Walther Gerlach zůstal v nacistickém Německu a aktivně se spolupodílel na německém jaderném výzkumu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Otto Stern na anglické Wikipedii.

  1. Walther Gerlach & Otto Stern, "Das magnetische Moment des Silberatoms", Zeitschrift für Physik, V9, N1, pp. 353-355 (1922).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Lubomír Sodomka, Magdalena Sodomková, Nobelovy ceny za fyziku, Praha : SET OUT, 1997. ISBN 80-902058-5-2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]