Otto Stern

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Otto Stern
Otto Stern.jpg
Narození 17. února 1888
Żory
Úmrtí 17. srpna 1969 (ve věku 81 let)
Berkeley
Národnost Němci
Alma mater Vratislavská univerzita
Johanneum Breslau
Zaměstnavatelé Hamburská univerzita
Kalifornská univerzita v Berkeley
Ocenění Nobelova cena za fyziku (1943)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Otto Stern (17. února 1888, Żory17. srpna 1969 Berkeley) byl německý fyzik. V roce 1943 obdržel Nobelovu cenu za fyziku za příspěvek k vývoji metody molekulárních paprsků a objev magnetického momentu protonu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Otto Stern se narodil v pruském městě Sohrau, dnes Żory v jižním Slezsku v Polsku, a studoval ve Vratislavi (Wroclav).
Svá studia dokončil na Vratislavské univerzitě v roce 1912 doktorátem z Fyzikální chemie. Poté následoval Alberta Einsteina na Karlovu univerzitu do Prahy a později na Spolkovou vysokou technickou školu do švýcarského Curychu. V roce 1915 se Stern habilitoval na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu nad Mohanem a v roce 1921 se stal profesorem na univerzitě v Rostocku. Roku 1923 však toto místo opustil a odešel pracovat do nově založeného Institutu fyzikální chemie na Hamburské univerzitě.

Po nástupu nacismu k moci v roce 1933 se však svého místa v Hamburku vzdal a přijal místo profesora fyziky na Carnegieho technickém institutu v americkém Pittsburghu a později na Kalifornské univerzitě v Berkeley.

Jako experimentální fyzik přispěl v roce 1922 společně s Waltherem Gerlachem při Stern-Gerlachově pokusu k objevu a důkazu prostorového kvantování magnetického momentu atomu.[1]

V roce 1943 obdržel Nobelovu cenu za fyziku. Byla to první Nobelova cena v tomto oboru udělená od roku 1939. Stern obdržel tuto cenu sám a při jejím předávání nepadla žádná zmínka o Stern-Gerlachově pokusu, neboť Walther Gerlach zůstal v nacistickém Německu a aktivně se spolupodílel na německém jaderném výzkumu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Otto Stern na anglické Wikipedii.

  1. Walther Gerlach & Otto Stern, "Das magnetische Moment des Silberatoms", Zeitschrift für Physik, V9, N1, pp. 353-355 (1922).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Lubomír Sodomka, Magdalena Sodomková, Nobelovy ceny za fyziku, Praha : SET OUT, 1997. ISBN 80-902058-5-2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]