Leo Esaki

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Leo Esaki
Leo Esaki (1959)
Leo Esaki (1959)
Narození 12. března 1925 (94 let)
Ósaka
Alma mater Tokijská univerzita
Universita Kjóto
Zaměstnavatelé Universita Kjóto
Yokohama College of Pharmacy
Univerzita Cukuba
Shibaura Institute of Technology
Univerzita Kwansei Gakuin
Ocenění Cena Asahi (1959)
IEEE Morris N. Liebmann Memorial Award (1961)
medaile Stuarta Ballantina (1961)
Nobelova cena za fyziku (1973)
Bunka Koroša (1974)
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leo Esaki (japonsky 江崎 玲於奈 [Esaki Reona] ; 12. března 1925, Ósaka, Japonsko)[1] je japonský experimentální fyzik a elektronik, proslulý zejména studiem tunelového jevu u elektronů v pevných látkách, zejména polovodičích. Tyto práce vedly ke konstrukci Esakiho (tunelových) diod.

Za svůj objev získal Nobelovu cena za fyziku za rok 1973, spolu s americkým fyzikem norského původu Ivarem Giaeverem a anglickým fyzikem Brianem Josephsonem.

Práce experimentátorů Esakiho a Giavera i teoretika Josephsona jsou významné mimo jiné tím, že demonstrují existenci typického jevu kvantové mechaniky (tunelový jev) na zcela makroskopické úrovni. Je tak korigován nesprávný avšak častý názor, že kvantová mechanika se týká výlučně jevů na mikroskopické úrovni.

Esaki prováděl svůj výzkum tunelového jevu během zaměstnání v japonské firmě 東京通信工業株式会社 Tókjó Cúšin Kógjó kabušikigaiša (nyní známá jako Sony) okolo roku 1958. Poté pracoval v šedesátých letech v USA u firmy IBM, kde vytvořil významné práce v oblasti polovodičových supermřížek. V pozdějších letech, po získání Nobelovy ceny, působil Leo Esaki v Japonsku jako prezident několika univerzit, např. univerzity v japonském vědeckém městečku Cukuba (University of Tsukuba).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Leo Esaki - Biography [online]. Nobelprize.org [cit. 2008-11-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]