Igor Jevgeněvič Tamm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Igor Jevgenijevič Tamm
Igor Tamm
Igor Tamm
Narození 8. července 1895
Vladivostok, Rusko
Úmrtí 12. dubna 1971 (ve věku 75 let)
Moskva, RSFSR, SSSR
Místo odpočinku Novoděvičí hřbitov
Alma mater Univerzita v Edinburghu
Lomonosovova univerzita
Povolání fyzik, vynálezce a profesor
Ocenění Nobelova cena za fyziku (1958)
Řád Vlastenecké války I. stupně
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1600457
Lomonosova Zlatá medaile
Stalinova cena
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Igor Jevgenijevič Tamm (8. července 1895 Vladivostok, Rusko12. dubna 1971 Moskva, SSSR)[1] byl sovětský fyzik. Spolu s dalším sovětským fyzikem Iľjou Michajlovičem Frankem na základě klasické elektrodynamiky vypracoval přesnou teorii vzniku Čerenkovova záření. Za tuto práci obdržel v roce 1958 spolu s Pavlem Alexejevičem Čerenkovem a Iľjou Frankem Nobelovu cenu za fyziku.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

V letech 1913-1914 studoval fyziku na univerzitě v Edinburgu. Po návratu do Ruska dokončil své studium v r. 1918 na Moskevské státní univerzitě a dále pokračoval v akademické a pedagogické kariéře na sovětských univerzitách a v Akademii věd SSSR (akademik od r. 1953). V letech 1920 - 1944 úzce spolupracoval s prof. Mandelštamem[1]. Od r. 1934 byl šéfem teoretického oddělení v Ústavu L. N. Lebedova AV v Moskvě.[1]

Ve svých pracích se zabýval mnoha teoretickými problémy, mimo jiné i teorií atomového jádra, otázkami teorie relativity a kvantové fyziky a fyzikou kosmického záření. Za svou práci na vysvětlení vzniku Čerenkovova záření obdržel v roce 1958 Nobelovu cenu za fyziku. Významné jsou i jeho práce týkající se řízené termonukleární reakce, na kterých spolupracoval s A. D. Sacharovem. Spolu s ním navrhl reaktor s řízenou termonukleární fúzí označovaný jako „TOKAMAK“. V poválečných letech se také velmi významně podílel na vývoji termojaderné zbraně.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Igor Y. Tamm - Biography [online]. Nobelprize.org, [cit. 2010-02-07]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]