Kip Thorne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kip Thorne
Kip Thorne at Caltech.jpg
Rodné jménoKip Stephen Thorne
Narození1. června 1940 (81 let)
Logan
BydlištěSpojené státy americké
Alma materKalifornský technologický institut (do 1962)
Princetonská univerzita (1962–1965)
Logan High School
Povolánífyzik, astronom, spisovatel, vysokoškolský učitel a astrofyzik
ZaměstnavateléPrincetonská univerzita (1965–1966)
Kalifornský technologický institut (od 1967)
Univerzita v Leidenu (od 2009)
Utažská univerzita
OceněníRichtmyer Memorial Award (1992)
Karl Schwarzschild Medal (1996)
Lilienfeldova cena (1996)
medaile Alberta Einsteina (2009)
Medaile Nielse Bohra udělovaná UNESCO (2010)
… více na Wikidatech
Nábož. vyznáníagnosticismus
RodičeAlison Comish Thorne
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kip Stephen Thorne (* 1. červen 1940 Logan, Utah, USA) je americký teoretický fyzik a laureát Nobelovy ceny za fyziku, známý svými bohatými příspěvky v oblasti gravitační fyziky a astrofyziky a také tím, že učil celou generaci vědců. Je dlouholetým přítelem a kolegou Stephena Hawkinga a Carla Sagana a také Feynmanovským profesorem v oboru teoretické fyziky na Caltechu (Kalifornský technologický institut). Thorne je jedním z nejvýznamnějších světových expertů na astrofyzikální význam Einsteinovy obecné teorie relativity.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Thorne se narodil v Loganu v Utahu. Je synem profesorů Státní univerzity v Utahu D. Wynneho Thorna a Alison C. Thorneové, kteří byli půdním chemikem a ekonomkou. Vyrostl v akademickém prostředí, dva z jeho čtyř sourozenců jsou rovněž profesory. Ve věku sedmi let se začal zajímat o vědu poté, co navštívil přednášku o sluneční soustavě. Thorne a jeho matka následně začali pracovat na výpočtech, na jejichž základě by mohli vytvořit vlastní model sluneční soustavy.[1]

Brzy v životě začal Thorne rapidním způsobem excelovat v akademickém životě, stal se jedním z nejmladších profesorů v historii Kalifornského technického institutu. V roce 1962 získal svůj inženýrský titul na Caltechu, v roce 1965 obhájil disertační práci na Princetonské univerzitě. Svoji disertační práci s názvem Geometrodynamika válcových systémů psal pod vedením relativisty Johna Wheelera. V roce 1967 se Thorne vrátil na Caltech jako asistent a roku 1970 se stal profesorem v oboru teoretické fyziky, v roce 1981 Kenanovským profesorem a v roce 1991 Feynmanovským profesorem v oboru teoretické fyziky, což je post, který zastává dodnes.

Během let působil Thorne jako učitel a odborný konzultant prací mnoha předních teoretiků, kteří nyní pracují na pozorovacích, experimentálních nebo astrofyzikálních aspektech obecné relativity. Pod Thornovým vedením získalo na Caltechu doktorský titul asi 50 fyziků.

Thorne je znám svoji schopností zprostředkovat vzrušení a význam objevů v oblasti gravitace a astrofyziky, a to jak profesionálnímu tak laickému publiku. V roce 1999 vyjádřil Thorne některé spekulace o tom, co 21. století poskytne za odpovědi na následující otázky:

  • Existuje "temná strana vesmíru" obsahující objekty, jakými jsou např. černé díry?
  • Můžeme pozorovat zrod vesmíru a jeho temnou stranu pomocí radiace, kterou vytvoříme zborcením časoprostoru, nebo tzv. "gravitačními vlnami"?
  • Odhalí technologie 21. století chování kvant ve sféře objektů o velikosti člověka?

Jeho prezentace týkající se předmětů, jakými jsou černé díry, gravitační radiace, relativita, cestování časem a červí díra byly ve Spojených státech amerických součástí show na televizi PBS a ve Velké Británii na BBC.

V roce 1960 se Thorne oženil s Lindou Jean Petersonovou. Jejich dětmi jsou Kares Anne a architekt Bret Carter. V roce 1970 se Thorne a Petersonová rozvedli. Thorne a jeho druhá žena, Carolee Joyce Winsteinová, profesorka biokineziologie a fyzické terapie na University of South California, se vzali v roce 1984.

10. prosince 2017 převzal Thorne spolu s kolegy Rainerem Weissem a Barrym Barrishem Nobelovu cenu za fyziku, a to díky přímé detekci gravitačních vln.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kip Thorne na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]