Kip Thorne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kip Thorne
Narození 1. června 1940 (75 let)
Logan
Alma mater Kalifornský technologický institut
Princetonská univerzita
Povolání fyzik, astronom, spisovatel a vysokoškolský pedagog
Zaměstnavatel Kalifornský technologický institut
Ocenění Guggenheimovo stipendium
Medaile Nielse Bohra udělovaná UNESCO
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kip Stephen Thorne (* 1. červen 1940) je americký teoretický fyzik, známý svými bohatými příspěvky v oblasti gravitační fyziky a astrofyziky a také tím, že učil celou generaci vědců. Je dlouholetým přítelem a kolegou Stephena Hawkinga a Carla Sagana a také současným Feynman profesorem v oboru teoretické fyziky na Caltechu (Kalifornský technologický institut). Thorne je jedním ze světových vůdčích expertů na astrofyzický význam Einsteinovy obecné teorie relativity.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Thorne se narodil v Loganu v Utahu. Je synem profesorů Státní univerzity v Utahu D. Wynneho Thorna a Alison C. Thorneové, kteří byli půdním chemikem a ekonomkou. Vyrostl v akademickém prostředí, dva z jeho čtyř sourozenců jsou rovněž profesory. Ve věku osmi let se začal zajímat o vědu poté, co navštívil hodinu o sluneční soustavě. Thorne a jeho matka pak vypracovávali své vlastní výpočty pro model sluneční soustavy.

Brzy v životě začal Thorne rapidním způsobem excelovat v akademickém životě, stal se jedním z nejmladších profesorů v historii Kalifornského technického institutu. V roce 1962 získal svůj inženýrský titul na Caltechu, v roce 1965 obhájil disertační práci na Princetonské univerzitě. Svoji disertační práci s názvem Geometrodynamika válcových systémů psal pod vedením relativisty Johna Wheelera. V roce 1967 se Thorne vrátil na Caltech jako asistent a roku 1970 se stal profesorem v oboru teoretické fyziky, v roce 1981 profesorem William R. Kenan Jr. a v roce 1991 profesorem Feynman v oboru teoretické fyziky, což je post, který drží dodnes.

Během let působil Thorne jako učitel a vedoucí prací mnoha vedoucích teoretiků, kteří nyní pracují na pozorovacích, experimentálních nebo astrofyzikálních aspektech všeobecné relativity. Pod Thornovým vedením získalo na Caltechu doktorský titul asi 50 fyziků.

Thorne je znám svoji schopností zprostředkovat vzrušení a význam objevů v oblasti gravitace a astrofyziky, a to jak profesionálnímu tak laickému publiku. V roce 1999 vyjádřil Thorne některé spekulace o tom, co 21. století poskytne za odpovědi na následující otázky:

  • Existuje "tmavá strana vesmíru", v které jsou různé objekty, např. černé díry?
  • Můžeme pozorovat zrod vesmíru a jeho tmavou stranu pomocí radiace, kterou vytvoříme zbořením časoprostoru, nebo tzv. "gravitačními vlnami"?
  • Odhalí technologie 21. století chování kvanta ve sféře objektů o lidské velikosti?

Jeho prezentace týkající se předmětů, jakými jsou černé díry, gravitační radiace, relativita, cestování časem a červí díra byly ve Spojených státech amerických součástí show na televizi PBS a ve Velké Británii na BBC.

V roce 1960 se Thorne oženil s Lindou Jean Petersonovou. Jejich dětmi jsou Kares Anne a architekt Bret Carter. V roce 1970 se Thorne a Petersonová rozvedli. Thorne a jeho druhá žena, Carolee Joyce Winsteinová, profesorka biokineziologie a fyzikální terapie na University of South California, se vzali v roce 1984.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]