Jack Kilby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jack St. Clair Kilby
Jack Kilby (uprostřed) ve skupině inženýrů z Texas Instruments
Jack Kilby (uprostřed) ve skupině inženýrů z Texas Instruments
Narození8. listopadu 1923
Jefferson City, USA
Úmrtí20. června 2005 (ve věku 81 let)
Dallas, USA
Alma materIllinoiská univerzita v Urbana-Champaign
Wisconsinská univerzita v Madisonu
University of Wisconsin-Milwaukee
Great Bend High School
Povolánívynálezce, vysokoškolský učitel, informatik, fotograf, inženýr a fyzik
ZaměstnavatelTexas Instruments
Oceněnímedaile Stuarta Ballantina (1966)
Národní vyznamenání za vědu (1969)
IEEE Cledo Brunetti Award (1978)
Holley Medal (1982)
čestný doktor Miamské univerzity (1982)
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jack St. Clair Kilby (8. listopadu 1923 Jefferson City, USA20. června 2005 Dallas, USA) byl americký elektroinženýr, který v roce 2000 obdržel Nobelovu cenu za fyziku (společně s dalšími dvěma vědci). Během práce ve společnosti Texas Instruments (TI) v roce 1958 vynalezl integrovaný obvod. V téže době učinil tentýž objev Robert Noyce pracující ve společnosti Fairchild Semiconductor.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Základní deska kalkulačky TI-59

Kilby se narodil v Jefferson City v Missouri. Většinu svého dětství strávil v Great Bendu v Kansasu, kde vystudoval tamní vysokou školu. Na jeho život zde upozorňují poutače u cest před vstupem do města.

Kilby obdržel titul bakaláře v oblasti přírodních věd na University of Illinois at Urbana-Champaign v roce 1947 spolu s titulem elektroinženýra. Magisterského titulu dosáhl na Univerzitě ve Wisconsinu v roce 1950, zatímco souběžně pracoval ve společnosti Centralab v Milwaukee.

V létě 1958 pracoval Kilby jako nově přijatý inženýr v TI, který dosud neměl právo na letní prázdniny. Léto strávil prací na problému návrhu obvodů, kterému se běžně říkalo „tyranie množství,“ a dospěl k závěru, že ekonomickým řešením může být použití polovodičů jako základu všech součástek obvodu, což dovolí vytvořit obvod na jediné polovodičové desce. Svůj objev prezentoval 12. září před vedením Texas Instruments: ukázal jim kus germania, na kterém byl vyleptán obvod oscilátoru, k němuž byl dráty připojen osciloskop. Zmáčkl tlačítko a osciloskop ukázal spojitou sinusoidu, což dokazovalo, že jeho integrovaný obvod pracuje, a že tedy problém vyřešil. Patent na „Jednodílný obvod vytvořený z germania“, první integrovaný obvod, byl podán 6. února 1959.

Mezi léty 19781985 působil jako profesor elektroinženýrství na Texas A&M University. V roce 2000 obdržel za své převratné objevy Nobelovu cenu za fyziku. Je po něm pojmenován klopný obvod JK a Kilbyho centrum, výzkumné centrum TI pro výrobu na bázi křemíku.

Kromě integrovaného obvodu je Kilby patentujícím vynálezcem přenosné kalkulačky (1966, byla založena na integrovaném obvodu umějícím sčítat, odčítat, násobit a dělit) a termální tiskárny užívané v datových terminálech. Celkem držel 60 patentů.

Kilby zemřel 20. června 2005 v texaském Dallasu po krátkém zápasu s ne-Hodgkinovým lymfomem.

Vybrané patenty[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]