Michael Kosterlitz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Michael Kosterlitz
Rodné jménoJohn Michael Kosterlitz
Jiná jménaMike
Narození22. června 1943 (80 let)
Aberdeen
BydlištěProvidence
Alma materGonville and Caius College
Robert Gordon's College
Brasenose College
Povolánífyzik a vysokoškolský učitel
ZaměstnavateléBrownova univerzita
Birminghamská univerzita
OceněníMaxwell Medal and Prize (1981)
Lars Onsager Prize (2000)
Nobelova cena za fyziku (2016)
člen American Physical Society
Nábož. vyznáníateismus
ChoťBerit
RodičeHans Walter Kosterlitz
Webvivo.brown.edu/display/jkosterl
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Michael Kosterlitz (* 22. června 1943 Aberdeen) je britsko-americký profesor fyziky na Brownově Univerzitě a syn biochemika Hanse Kosterlitze. V roce 2016 získal Nobelovu cenu za fyziku společně s Davidem Thoulessem a Duncanem Haldanem za svou práci ve fyzice kondenzovaných látek.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Aberdeenu ve Skotsku[1] do rodiny německých židovských emigrantů[2]. Jeho otcem byl biochemik Hans Walter Kosterlitz, matkou Hannah Gresshöner. Bakalářský i magisterský titul získal na Gonville a Caius College v Cambridgi.[1] V roce 1969 obdržel doktorský titul na Brasenose College v Oxfordu.[1]

Kariéra a výzkum[editovat | editovat zdroj]

Poté, co vystřídal několik postdoktorandských pozic včetně pobytů na University of Birmingham, začal spolupracovat s Davidem Thoulessem[1] na Cornellově univerzitě,[1] v roce 1974 byl jmenován členem fakulty na University of Birmingham,[1] nejprve jako asistent. Od roku 1982 byl profesorem fyziky na Brownově univerzitě. Později se stal hostujícím výzkumným pracovníkem na Aalto University ve Finsku.

Kosterlitz se zabývá výzkumem v oblasti teorie kondenzovaných látek, jedno - a dvou-dimenzionální fyzikou ve fázových přechodech: náhodnými systémy, elektronovou lokalizací, a spinovými brýlemi. Dále se věnuje kritické dynamice, tedy tání a tuhnutí.

Ocenění a vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Michael Kosterlitz získal Nobelovu cenu za fyziku v roce 2016.[3] Dále je držitelem Maxwellovy medaile a ceny Britského fyzikálního institutu nebo ceny Larse Onsagera Americké fyzikální společnosti z roku 2000, a to zejména za práci na Kosterlitzově–Thoulessově přechodu. Od roku 1993 byl členem Americké fyzikální společnosti.

Horolezectví[editovat | editovat zdroj]

V roce 2017 získal na mezinárodním horolezeckém festivalu Rock Master v italském Arcu ocenění Climbing Ambassador by Dryarn® di Aquafil award v síni slávy Arco Rock Legends za celoživotní přínos pro horolezectví.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku J. Michael Kosterlitz na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e f Two former Birmingham scientists awarded Nobel Prize for Physics [online]. University of Birmingham, 4 October 2016 [cit. 2016-10-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Anatomy of a Scientific Discovery: The Race to Find the Body's Own Morphine, by Jeff Goldberg, Skyhorse Publishing, Inc., 13 Dec 2013, Brain Soup
  3. DEVLIN, Hannah; SAMPLE, Ian. British trio win Nobel prize in physics 2016 for work on exotic states of matter – live [online]. 2016-10-04 [cit. 2016-10-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Planetmountain.com: Arco Rock Legends: Mike Kosterlitz, Margo Hayes and Janja Garnbret win in 2017 (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]