Michael Kosterlitz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Michael Kosterlitz
Rodné jménoJohn Michael Kosterlitz
Jiná jménaMike
Narození22. června 1943 (79 let)
Aberdeen
BydlištěProvidence
Alma materGonville and Caius College
Robert Gordon's College
Brasenose College
Povolánífyzik a vysokoškolský učitel
ZaměstnavateléBrownova univerzita
Birminghamská univerzita
OceněníMaxwell Medal and Prize (1981)
Lars Onsager Prize (2000 a 2000)
Nobelova cena za fyziku (2016)
člen American Physical Society
Nábož. vyznáníateismus
ChoťBerit
RodičeHans Walter Kosterlitz
Webvivo.brown.edu/display/jkosterl
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Michael Kosterlitz (* 22. června 1943 Aberdeen) je britsko-americký profesor fyziky na Brownově Univerzitě a syn biochemika Hanse Kosterlitze. V roce 2016 získal Nobelovu cenu za fyziku společně s Davidem Thoulessem a Duncanem Haldanem za svou práci ve fyzice kondenzovaných látek.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Aberdeenu ve Skotsku[1] do rodiny německých židovských emigrantů[2]. Jeho otcem byl biochemik Hans Walter Kosterlitz, matkou Hannah Gresshöner. Bakalářský i magisterský titul získal na Gonville a Caius College v Cambridgi.[1] V roce 1969 obdržel doktorský titul na Brasenose College v Oxfordu.[1]

Kariéra a výzkum[editovat | editovat zdroj]

Poté, co vystřídal několik postdoktorandských pozic včetně pobytů na University of Birmingham, začal spolupracovat s Davidem Thoulessem[1] na Cornellově univerzitě,[1] v roce 1974 byl jmenován členem fakulty na University of Birmingham,[1] nejprve jako asistent. Od roku 1982 byl profesorem fyziky na Brownově univerzitě. Později se stal hostujícím výzkumným pracovníkem na Aalto University ve Finsku.

Kosterlitz se zabývá výzkumem v oblasti teorie kondenzovaných látek, jedno - a dvou-dimenzionální fyzikou ve fázových přechodech: náhodnými systémy, elektronovou lokalizací, a spinovými brýlemi. Dále se věnuje kritické dynamice, tedy tání a tuhnutí.

Ocenění a vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Michael Kosterlitz získal Nobelovu cenu za fyziku v roce 2016.[3] Dále je držitelem Maxwellovy medaile a ceny Britského fyzikálního institutu nebo ceny Larse Onsagera Americké fyzikální společnosti z roku 2000, a to zejména za práci na Kosterlitzově–Thoulessově přechodu. Od roku 1993 byl členem Americké fyzikální společnosti.

Horolezectví[editovat | editovat zdroj]

V roce 2017 získal na mezinárodním horolezeckém festivalu Rock Master v italském Arcu ocenění Climbing Ambassador by Dryarn® di Aquafil award v síni slávy Arco Rock Legends za celoživotní přínos pro horolezectví.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku J. Michael Kosterlitz na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e f Two former Birmingham scientists awarded Nobel Prize for Physics [online]. University of Birmingham, 4 October 2016 [cit. 2016-10-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Anatomy of a Scientific Discovery: The Race to Find the Body's Own Morphine, by Jeff Goldberg, Skyhorse Publishing, Inc., 13 Dec 2013, Brain Soup
  3. DEVLIN, Hannah; SAMPLE, Ian. British trio win Nobel prize in physics 2016 for work on exotic states of matter – live [online]. 2016-10-04 [cit. 2016-10-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Planetmountain.com: Arco Rock Legends: Mike Kosterlitz, Margo Hayes and Janja Garnbret win in 2017 (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]