Přeskočit na obsah

Arthur Leonard Schawlow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ph.D. Arthur Leonard Schawlow
Narození5. května 1921
Mount Vernon, New York
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Úmrtí28. dubna 1999 (ve věku 77 let)
Palo Alto, Kalifornie
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Alma materTorontská univerzita
Vaughan Road Academy
PracovištěBellovy laboratoře
Kolumbijská univerzita
Stanfordova univerzita
Oborfyzika
Známý díkyLaserová spektroskopie
OceněníNobelova cena za fyziku (1981)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arthur Leonard Schawlow (5. května 1921 Mount Vernon, New York, USA28. dubna 1999 Palo Alto, Kalifornie) byl americký fyzik nejznámější pro svou práci s lasery, za kterou v roce 1981 získal spolu s Nicolaasem Bloembergenem a Kaiem Siegbahnem Nobelovu cenu za fyziku.

Titul Ph.D. získal na Torontské univerzitě. V roce 1951 začal pracovat v Bellových laboratořích, ale v roce 1961 odešel na Stanfordovu univerzitu dělat profesora.

Dětství a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Arthur Leonard Schawlow se narodil ve městě Mount Vernon, Stát New York roku 1921. Jeho matka Helen pocházela z Kanady, otec z Lotyšské Rigy, odkud emigroval do USA. Když byly Arthurovi 3 roky rodina se přestěhovala do kanadského Toronta.

Chodil do střední školy Vaughan Road Academy, kterou dokončil ve věku 16 let. Poté nastoupil na Torontskou univerzitu, kde získal bakalářský i doktorský titul, přičemž jeho studium bylo přerušeno Druhou světovou válkou.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po skončení studia nejprve zůstal jako post doktorand v Torontu, v roce 1949 však odešel na Kolumbijskou univerzitu, jeho vedoucím byl Charles Hard Townes.

O dva roky později odešel do Bellových laboratoří a v roce 1961 přijal pozici profesora na Stanfordově univerzitě. Zde zůstal až do svého odchodu do penze v roce 1996.

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Jeho výzkum se týkal optiky, zejména pak laserů a jejich využití ve spektroskopii. Dále se věnoval též supravodivosti a nukleární rezonance. Spolu s Townesem byl autorem práce o mikrovlnné spektroskopii.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1962 byl oceněn on a Charles Townes medailí Stuarta Ballnatina, udělovanou Franklinovým institutem za přínos v oblasti vědy nebo inženýrství. O rok později získal znovu s Townesem Youngovu medaili, kterou uděluje Fyzikální institut, za přínos v oblasti optiky. V roce 1976 získal Frederic Ives Medal od The Optical Society. Nejvýznamnější ocenění získal ovšem až roku 1981, kdy byl oceněn Nobelovovou cenou za fyziku za práci v oblasti laserové spektroskopie, spolu s ním ji obdrželi i Nicolaas Bloembergen a Kai Manne Boerje Siegbahn.

Na začátku 90. let založily American Physical Society a NEC Corporation cenu Arthura L. Schawlowa. Tato je každoročně udělována lidem, kteří významně přispěli základnímu fyzikálnímu výzkumu v oblasti laserů.

Víra[editovat | editovat zdroj]

Byl ortodoxním křesťanem, členem metodistické církve. Dále byl znám jako velký fanoušek jazzu a sběratel jazzových nahrávek.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Jeho ženou byla sestra Charlese Townese Aurelie, s níž měl 2 dcery a syna Arthura, který trpěl autismem. Další významný fyzik Robert Hofstadter měl rovněž dítě s autismem, začali tedy spolupracovat. Schawlow později založil institut pro osoby s autismem, který byl těsně před jeho smrtí přejmenovaný na Centrum Arthura Schawlowa.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arthur Leonard Schawlow na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]