Žores Ivanovič Alfjorov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žores Alfjorov
Narození 15. března 1930 (88 let)
Vitebsk, BSSR, Sovětský svaz
Národnost běloruská
Alma mater Leningradský elektrotechnický institut V. I. Uljanova
Pracoviště Fyzikálně-technický institut A. F. Ioffeho
Obor semiconductor physics
Známý díky Heterogenní tranzistory
Ocenění Cena Kjóto v kategorii Pokročilé technologie (2001)
Nobelova cena za fyziku (2000)
Děmidovova cena (1999)
Státní cena SSSR (1984)
Leninova cena (1972)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žores Ivanovič Alfjorov (rusky Жоре́с Ива́нович Алфёров; * 15. března 1930) je ruský fyzik a akademik, který výrazně přispěl ke vzniku moderní fyziky a elektroniky heterogenních struktur. Vynalezl heterogenní tranzistor a v roce 2000 získal Nobelovu cenu za fyziku. Je také ruským komunistickým politikem a od roku 1995 je poslancem Dumy, parlamentu Ruské federace. V poslední době se stal jedním z nejvlivnějších členů Komunistické strany Ruské federace.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Vitebsku v Běloruské SSR (Sovětský svaz) do běloruské rodiny.[1] V roce 1952 vystudoval Leninův elektrotechnický institut v Leningradu. Od roku 1953 pracoval na Ioffeho fyzikálně-technickém institutu Akademie věd SSSR. Na institutu získal několik vědeckých titulů: kandidát matematicko-fyzikálních věd (1961) a doktor matematicko-fyzikálních věd (1970). Od roku 1987 je ředitelem institutu. Od roku 1979 je členem Ruské akademie věd. V roce 1989 se stal viceprezidentem Akademie a předsedou předsednictva jejího centra v Petrohradu. Od roku 1995 je členem Dumy za Komunistickou stranu Ruské federace, komunistou je od roku 1965. V roce 2000 získal spolu s Herbertem Kroemerem Nobelovu cenu za fyziku „za vývoj heterogenních polovodičových struktur používaných ve vysokorychlostní elektronice a optoelektronice“.

Hermann Grimmeiss, člen Královské švédské akademie věd, která Nobelovy ceny uděluje, řekl: „Bez Alfjorova by nebylo možné přenášet všechna data ze satelitů na Zem nebo mít tolik telefonních linek mezi městy.“[2]

Oblasti výzkumu[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1962 se zabývá studiem heterogenních struktur polovodičů. Jeho objevy např. v oblasti laserů, fotovoltaických článků, technologie LED a epitaxe přispěly ke vzniku moderní fyziky a elektroniky heterogenních struktur.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zhores Alferov na anglické Wikipedii.

  1. Алферов, Жорес. Lenta. Dostupné online [cit. 2008-06-26]. (Rusky) 
  2. Staff writers. Russian and Americans share hi-tech Nobel. BBC News. Dostupné online [cit. 2008-06-26]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]