Ben Roy Mottelson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ben Roy Mottelson
Mottelson,Ben 1963 Kopenhagen.jpg
Rodné jméno Ben Roy Mottelson
Narození 9. července 1926 (92 let)
Chicago
Alma mater Harvardova univerzita
Purdue University
Zaměstnavatel Nordic Institute for Theoretical Physics
Ocenění medaile Johna Price Wetherilla (1974)
Nobelova cena za fyziku (1975)
Atomy pro mír
Fellow of Bangladesh Academy of Sciences
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ben Roy Mottelson (* 9. června 1926 Chicago) je dánský fyzik narozený v USA, zabývá se jadernou fyzikou a kvantovou mechanikou. Je nositelem Nobelovy ceny za fyziku.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Mottelson se narodil v Chicagu ve státě Illinois, jako druhé dítě Goodmana Mottelsona a Georgie Mottelsonové (roz. Blumové). Maturoval na Lyons Township High School ve městě LaGrange. V roce 1947 získal Bachelor's degree na Purdue University a poté Ph.D. na Harvardu v roce 1950. V roce 1957 v rámci harvardského programu Sheldon Treveling Fellowship přesídlil do Kodaně na Institute for Theoretical Physics (nyní Niels Bohr Institute), setrval tu a v roce 1957 stal se profesorem na nově vzniklém Nordic Institute for Theoretical Physics (Nordia).

Se svojí první ženou Nancy Jane Renoovou, kterou si vzal roku 1948 má tři děti pojmenované Melcolm Graham (1950), Daniel John (1953), Martha (1954). Roku 1975 se rozvedl. Jeho druhá žena Britta Marger Siegumfeldtová s ním vstoupila do manželství v roce 1983. V roce 1971 přijal dánské státní občanství.

Profesor Mottelson je členem Vědecké rady zaštiťující organizaci The Bulletin of the Atomic Scientists, který upozorňuje na negativní důsledky vědeckého pokroku.

Fyzika[editovat | editovat zdroj]

V letech 1950-51 James Rainwater a Aage Bohr vyvinuli modely atomového jádra, které začaly brát v úvahu chování jednotlivých nukleonů. Tyto modely se posunuly přes zjednodušené hydrodynamické pojetí jádra bez vnitřní struktury a byly první, které pomohly vysvětlit řadu vlastností atomových jader včetně nesférického (tj. nekulového) rozmístění náboje některých jader. Mottelson pracoval s Aage Bohrem na porovnávání teoretických modelů s daty získanými pokusy. Ve třech pracích, publikovaných mezi lety 1952-53, ukázali úzkou souvislost mezi teorií a výsledky pokusů, svědčících například o tom, že energetické hladiny některých jader by mohly být popsány pomocí rotačního spektra. Tato práce podpořila další teoretické a experimentální studie.

Bohr a Mottelson pokračovali v práci společně a publikovali dvousvazkovou monografii Nuclear Structure, první díl Single-Particle Motion vyšel v roce 1969 a druhý díl Nuclear Deformations v roce 1975.

Bohrovi, Mottelsonovi a Rainwaterovi byla udělena Nobelova cena za fyziku v roce 1975 za objev vztahů mezi pohybem jádra atomu a pohybem částic uvnitř tohoto jádra a rozvoj teorie struktury atomových jader na základě těchto vztahů. Tato teorie je známa jako kolektivní model.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]