Kalkulačka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Moderní jednoduchá kalkulačka

Kalkulačka, dříve také nazývaná počítačka, je přístroj na provádění číselných výpočtů. Na rozdíl od výpočetního stroje a počítače jde většinou o jednoúčelové zařízení, které nelze kvalifikovat jako Turingův stroj. Označení pochází ze starověkého Řecka a Říma, kde se pro výpočty používala dřevěná nebo hliněná destička (abakus), do které se vkládaly kamínky („calculli“).

Ačkoliv moderní kalkulačky často obsahují obecně použitelný počítač, zařízení jako celek je navrženo pro co nejsnadnější vykonávání specifických operací a nikoliv pro snadnou přizpůsobivost novým požadavkům. Existuje však i třída programovatelných kalkulaček. Moderní kalkulačky jsou obvykle mnohem přenositelnější než jiná zařízení umožňující výpočty.

Příklad zpracování matematické operace[editovat | editovat zdroj]

Příklad výpočtu 25+7:

  1. Zapnutím kalkulátoru se sepne přívod proudu od baterie a začne pracovat generátor taktovacího kmitočtu, který přes děličky řídí práci všech obvodů.
  2. Vložíme první operand. Po stisknutí tlačítka (2) se generuje ze vstupního dekodéru číslo 2 v BCD kódu (0010) a řadič toto číslo uloží do registru displeje X. Číslo 2 se automaticky zobrazí na displeji. Stisknutím tlačítka (5) se děj opakuje, ale číslo 2 se posune o jeden řád doleva. V registru X je uloženo číslo 0010,0101 a na displeji se zobrazí číslo 25.
  3. Stiskneme na klávesnici (+), tím zvolíme požadovanou matematickou operaci (operátor). Vstupní dekodér vygeneruje instrukci, kterou bude zpracovávat řadič. Řadič ji dekóduje a vyhledá v paměti ROM příslušný mikrokód pro součet.
  4. Do adresového registru se vloží adresa paměťové buňky, na které mikrokód pro součet začíná. Do instrukčního registru se přesune první mikrokonstrukce mikrokódu. Řadič zkopíruje číslo z registru X do operačního registru Y.
  5. Stisknutím tlačítka (7) vložíme druhý operand. Vynuluje se registr X a řadič do něj přesune číslo 7, které se automaticky zobrazí na displeji.
  6. Stisknutím tlačítka (=) se spustí mikrokód. Po každé jeho vykonané mikrokonstrukci se z paměti ROM načte nová, dokud není operace součtu dokončena. Během zpracovávání se obsah registru X a Y přesouvá do aritmeticko-logické jednotky, kde se s ním pracuje. Výsledek 32 se přesune do střadače a vynuluje se registr X. Výsledek se do něj přesune a zobrazí se na displeji.

Specializované kalkulačky[editovat | editovat zdroj]

Vedle klasických kalkulaček, existují také kalkulačky specializované pro výpočet konkrétních dat na základe vstupních parametrů. Příkladem takových kalkulaček může být kalkulačka mzdy, různých druhů pojištění a povinného ručení anebo důchodu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]