Wisconsinská univerzita v Madisonu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wisconsinská univerzita v Madisonu
University of Wisconsin-Madison
Logo univerzity
Logo
ZkratkaUW
Rok založení1848
Typ školyveřejná výzkumná univerzita
Vedení
RektorKancléř Rebecca Blank (2020)
Počty akademiků
Studentů celkem45 540 (2020)
Další informace
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíSdružení veřejných a státních univerzit, ORCID, Federace digitální knihovny, Asociace výzkumných knihoven, Koalice síťových informací, Consortium of Social Science Associations, Shibboleth Consortium, Dryad, arXiv, NextGen Service Corp, Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition a Centrum výzkumných knihoven
https://www.wisc.edu/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wisconsinská univerzita v Madisonu (anglicky University of Wisconsin–Madison, též známá jako UW–Madison, UW, či jednoduše jako Madison) je veřejná výzkumná univerzita v Madisonu ve státě Wisconsin, ve Spojených státech amerických. Byla založena zároveň se vznikem Wisconsinu jako státu, v roce 1848, je oficiální státní univerzitou státu Wisconsin a je nejen nejstarší, ale i největší univerzitou ve státě.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Univerzita je domovem 20 fakult, na kterých v roce 2018 studovalo 30361 studentů ve 136 bakalářských programech a 14052 studentů ve 148 magisterských či 120 doktorských studijních programech. S 21600 pedagogickými i nepedagogickými zaměstnanci je univerzita největším zaměstnavatelem ve státě.

UW-Madison je také jednou z nejvýznamnějších výzkumných univerzit ve Spojených státech. Její rozpočet na výzkum v roce 2018 byl 1,2 miliardy dolarů, tedy osmý nejvyšší mezi americkými univerzitami. Univerzita je zakládajícím členem Americké asociace univerzit (anglicky Association of American Universities). K březnu 2020 univerzita počítá mezi své bývalé studenty a současné či bývalé profesory a výzkumné pracovníky 25 držitelů Nobelovy ceny, dva nositele Fieldsovy medaile a jednoho vítěze Turingovy ceny. Dále, k listopadu 2018, 14 současných generálních ředitelů společností na seznamu Fortune 500 jsou bývalými studenty UW-Madison, což je více než z kterékoli jiné americké univerzity.

Na škole funguje univerzitní atletický tým Wisconsin Badgers.

Slavní absolventi (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku University of Wisconsin–Madison na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]