Dick Cheney

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Richard Bruce Cheney
Dick Cheney.jpg

46. viceprezident Spojených států
Ve funkci:
20. leden 2001 – 20. leden 2009
Prezident George W. Bush
Předchůdce Al Gore
Nástupce Joe Biden

17. ministr obrany Spojených států
Ve funkci:
21. březen 1989 – 20. leden 1993
Předchůdce Frank Carlucci
Nástupce Les Aspin

Člen Sněmovny reprezentantů za Wyoming
Ve funkci:
3. leden 1979 – 20. březen 1989
Předchůdce Teno Roncalio
Nástupce Craig Thomas
Stranická příslušnost
Členství Republikánská

Narození 30. ledna 1941 (79 let)
USA Lincoln, Nebraska, USA
Choť Lynne Cheney
Děti Mary Cheneyová
Elizabeth Cheney
Alma mater University of Wyoming
Profese politik, autor autobiografie a obchodník
Ocenění Cena Francise Boyera (1993)
Prezidentská medaile svobody
Podpis Richard Bruce Cheney, podpis
Commons Dick Cheney
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard Bruce Cheney (* 30. ledna 1941 Lincoln, Nebraska) známý jako Dick Cheney je americký politik a obchodník. V letech 20012009 zastával post 46. viceprezidenta USA ve vládě George Bushe a z titulu své funkce úřad předsedy Senátu USA.

Je ženatý, má dvě dospělé dcery a pět vnoučat.

Z titulu své funkce byl předsedou Senátu USA, hlasoval ale jen v případě rovnosti hlasů. Dle ústavy USA a jejího 25. dodatku dočasně či nastálo nahrazoval prezidenta USA.

Prozatímní prezident USA[editovat | editovat zdroj]

Ve dnech 29. června 2002 (7.09–9.29 hod), a 21. července 2007 (7.16–9.21 hod) vykonával funkci prozatímního prezidenta USA, v době kdy George W. Bush podstoupil kolonoskopii. Důvodem předání pravomocí bylo, že toto vyšetření se provádí v narkóze.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Dick Cheney byl kongresmanem zastupujícím stát Wyoming po šest funkčních období. Má pověst nejkonzervativnějšího člena Kongresu (ze všech 435 jeho členů).[zdroj?] Jako neokonzervativec vystupoval proti některým požadavkům homosexuálů, ale poté, co jeho dcera přiznala ke své homosexuální orientaci[1], už se v této oblasti tolik nevyjadřuje. Pracoval ve všech předchozích republikánských vládách, včetně kabinetu Richarda Nixona, kde byl zástupce poradce Bílého domu a spadal pod Donalda Rumsfelda. Za vlády prezidenta Geralda Forda jej poté nahradil ve funkci náčelníka hlavního štábu. Za vlády Bushe staršího byl ministrem obrany a vedl invazi do Panamy a první Válku v zálivu (známou též jako operace Pouštní bouře). Za vlády demokratického prezidenta Billa Clintona působil jako ředitel ropné nadnárodní společnosti Halliburton Industries, obchodující, mimo jiné, s represivními vládami v Barmě a Iráku, na jehož obnovu tato společnost získala obrovské vládní zakázky jak v první tak druhé válce v zálivu. Od roku 1997 je členem PNAC[2] a autorem její návrhové studie Rebuilding America's Defences.[3] V současnosti mj. sedí ve strategické radě společnosti Genie Oil & Gas, která aktuálně prozkoumává ropné rezervy Golanských výšin.[4]

Politika[editovat | editovat zdroj]

Dick Cheney je občas kritizován za návrhy a zákony, pro které hlasoval nebo ty, které naopak nepodpořil:

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Za vedení Války v Zálivu byl v roce 1991 vyznamenán Prezidentskou medailí svobody.

Výroky[editovat | editovat zdroj]

Jeden z Cheneyho výroků z roku 1994:

Až vstoupíte do Iráku, ovládnete ho a svrhnete vládu Saddáma Husajna, čím ji nahradíte? Je to velmi nestabilní část světa a jestliže svrhnete ústřední vládu Iráku, může se snadno stát, že se Irák rozpadne. Sýrie by ráda jeho západní část, Íránci by si rádi nárokovali jeho východní část, bojovali o ni osm let. Na severu máte Kurdy a pokud se Kurdové osamostatní a spojí se s Kurdy v Turecku, pak bude ohrožena teritoriální integrita Turecka. Pokud zajdete tak daleko, že se pokusíte ovládnout Irák, skončí to jako noční můra.[5][6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Dokumenty[editovat | editovat zdroj]