Strana Whigů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Strana Whigů
Logo
Datum založení 1834
Datum rozpuštění 1860
Předseda Henry Clay
Zakladatel Henry Clay, Horace Greeley a William Henry Harrison
Sídlo Washington, D.C., Spojené státy americké

Strana Whigů (anglicky Whig Party) byla politická strana ve Spojených státech amerických během období takzvané Jacksoniánské demokracie a v období 18321856, je považována za jednu ze dvou důležitých amerických politických stran, kdy byla tato strana vytvořena, aby oponovala politice prezidenta Andrewa Jacksona a Demokratické straně.

Whigové podporovali nadřazenost federativního Kongresu nad výkonnou složkou vlády a modernizaci a ekonomický rozvoj. Jejich název byl zvoleno v ohlasu na hnutí Whigů, kteří v 70. letech 18. století bojovali za nezávislost. Do strany Whigů přešla většina politiků z dříve zaniklé Protizednářské strany. Mezi své členy mohla zařadit takové národní politické kapacity jako Daniel Webster, William Henry Harrison nebo jejich hlavní lídr Henry Clay z Kentucky. Kromě Harrisona, do strany Whigů patřili také další čtyři váleční hrdinové včetně generála Zacharyho Taylora a Winfielda Scotta. Jejich lídrem ve státě Illinois byl Abraham Lincoln.

Během své šestadvacetileté existence se podařilo dvěma kandidátům Strany Whigů vyhrát prezidentské volby (Harrisonovi a Taylorovi), přičemž oba zemřeli během vykonávání tohoto úřadu. Čtyři měsíce po zvolení Harrisona byl John Tyler, který úřad vykonával místo něj, vyloučen ze strany. Millard Fillmore, Taylorův viceprezident, se stal po Taylorově smrti posledním Whigem, který zastával nejvyšší americký úřad.

Tuto stranu úplně zničila otázka, zda povolit rozšiřování otroctví do teritorií či ne. Kvůli této problematice vznikly ve straně hluboké trhliny, s čímž souvisela nominace Winfielda Scotta místo úřadujícího prezidenta Fillmora v prezidentských volbách v roce 1852. Straně Whigů se už nikdy znovu nepodařilo zvolit dalšího prezidenta USA. Lídři této strany ukončili své politické aktivity (jako například Abraham Lincoln pouze dočasně) nebo změnili stranu. Voličská základna přešla k radikální Know-Nothing Party, k různým stranickým koalicím uvnitř států nebo dokonce k Demokratům.

Prezidenti USA zvolení za stranu[editovat | editovat zdroj]

Prezidenti Spojených států (data ve funkci)

  1. William Henry Harrison (1841)
  2. John Tyler[P 1] (1841–45)
  3. Zachary Taylor (1849–50)
  4. Millard Fillmore (1850–53)

John Quincy Adams, prezident zvolený za Demokraticky-republikánskou stranu se později stal členem Národní republikánské strany, poté Protizednářské strany. V roce 1831 byl zvolen do Sněmovny reprezentantů a od roku 1838 byl členem Whig party až do své smrti v roce 1848.

Členy strany byli i prezidenti Abraham Lincoln, Rutherford B. Hayes, Chester A. Arthur a Benjamin Harrison, předtím než přešli do Republikánské strany, za níž byli zvoleni.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. ačkoli byl Tyler zvolen viceprezidentem jako Whig, jeho politika se brzy ukázala být proti většině programu strany a oficiálně byl vyloučen ze strany v září 1841, pět měsíců poté, co nastoupil do funkce prezidenta

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]