Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sněmovna reprezentantů USA

Pečeť

Funkční období 116. 2019-
Typ dolní komora
Předseda Nancy Pelosi, (D)
Vůdce většiny Steny Hoyer, (D)
Vůdkyně menšiny Kevin McCarthy, (R)
Počet členů 435 + 6 nevolících
Politické strany Demokraté (235)
Republikáni (198)

Nezařazení 2

Poslední volby 6. listopadu 2018
Webová stránka house.gov

Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických (anglicky United States House of Representatives) je dolní komora Kongresu Spojených států. Tou horní je pak Senát Spojených států. Každý z 50 států Unie zde má minimálně jednoho reprezentanta. Počet reprezentantů jednoho státu je pak dán počtem obyvatel daného státu. Nejlidnatější stát, Kalifornie, má v současnosti 53 reprezentantů. Nejméně lidnatý stát, Aljaška, má pouze jediného. Celkový počet členů Sněmovny reprezentantů je v současnosti stanoven na 435 (tento stav trvá od roku 1929).

Myšlenka vytvořit dvoukomorový Kongres přišla od Otců zakladatelů, kteří chtěli jednu komoru, která by zastupovala lid, a druhou, která by zastupovala vládu daného státu. Sněmovna reprezentantů bývá obecně označována jako dolní komora a Senát jako horní komora, nicméně Ústava Spojených států amerických takovéto označení nepoužívá.

Místem schůzí Sněmovny reprezentantů je jižní křídlo Kapitolu Spojených států amerických.

Předseda Sněmovny reprezentantů se v angličtině nazývá Speaker.

Způsob volby[editovat | editovat zdroj]

Současná 63. předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi (Demokratická strana)

Volby do Sněmovny probíhají každé dva roky, jsou přímé a uskutečňují se v jednomandátových volebních okrscích o velikosti cca 530 000 obyvatel. Každý stát unie tak volí rozdílný počet poslanců, v závislosti na počtu obyvatel.

Velmi krátké funkční období bylo koncipováno kvůli co nejvyšší kontrole voličů nad poslanci. Nevýhodou je, že se Sněmovna rozhoduje spíše na základě krátkodobých záměrů, ve snaze poslanců o znovuzvolení.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Říchová, B. et al: Komparace politických systémů I. VŠE, Fakulta mezinárodních vztahů, 2. vydání, 1999. ISBN 80-7079-994-3

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]