Předseda Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Předseda Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických
Seal of the Speaker of the US House of Representatives.svg
Oficiální znak
Úřadující
Nancy Pelosiová
Vytvoření 1. květen 1789
Webová stránka http://www.speaker.gov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Předseda Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických (angl. Speaker of the United States House of Representatives, nebo jen Speaker of the House) je předsedající člen Sněmovny reprezentantů. Předseda Sněmovny je dle Ústavy Spojených států, druhou osobou, která nahrazuje prezidenta v případě, že je neschopen vykonávat svůj úřad, a to z jakýchkoliv příčin. Předseda Sněmovny nedohlíží na běžná jednání Sněmovny, jeho role je víceméně administrativní.

Předsedkyní 114. zasedání Sněmovny je od ledna 2019 demokratka Nancy Pelosiová, která se stala prvním občanem státu Kalifornie a Italoameričankou v čele dolní komory, rovněž tak i prvním znovuzvoleným předsedou od roku 1955, když sněmovnu vedla již v letech 2007–2011.[1][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RILEY, Tonya. Nancy Pelosi Is Voted Speaker of the House, Which Means Democrats Are Officially in Control [online]. Mother Jones, 03-01-2019 [cit. 2019-05-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. NILSEN, Ella. It’s official: Nancy Pelosi is elected speaker of the House. Vox [online]. 2019-01-03 [cit. 2019-03-07]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]