Know Nothing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Know Nothing
Logo
Datum založení 1845
Datum rozpuštění 1860
Sídlo New York, Spojené státy americké

Domorodá americká strana (Native American Party), roku 1855 přejmenovaná na Americkou stranu (American Party) a obecně známá jako hnutí Know Nothing (Nic nevím), byla americká nativistická politická strana, která celostátně působila kolem roku 1855. Bylo to původně protikatolické, xenofobní a protiimigrační hnutí, zpočátku působící jako tajná společnost. Jako Americká strana krátce patřilo k hlavním politickým silám Spojených států. Přezdívka Know Nothing vznikla podle toho, že příznivci hnutí měli nečlenům na otázky o svém spolku odpovídat slovy „Nic nevím“.

Členové Know Nothing věřili ve spiknutí „papeženců“ s cílem zničit občanské a náboženské svobody ve Spojených státech. Snažili se proto politicky organizovat rodilé protestanty na obranu tradičních náboženských a politických hodnot. Zejména se obávali, že katoličtí kněží a biskupové ovládnou velký blok voličů. Na většině míst se hnutí udrželo jen rok nebo dva, než se rozpadlo kvůli neschopným místním vůdcům, nedostatku veřejně známých národních vůdců a hlubokému rozštěpení kolem otázky otroctví. Na jihu USA strana nezdůrazňovala antikatolicismus, ale byla hlavní alternativou zde převládající Demokratické strany.

Rozpad strany whigů po schválení Zákona o Kansasu a Nebrasce (1854) otevřel prostor pro vznik nové velké strany v opozici vůči demokratům. Hnutí Know Nothing dosáhlo zvolení kongresmana Nathaniela P. Bankse z Massachusetts a několika dalších politiků ve volbách roku 1854 a vytvořilo novou stranickou organizaci známou jako Americká strana. Zejména na jihu sloužila Americká strana jako opora politiků nesouhlasících s politikou Demokratické strany. Mnozí také doufali, že Americká strana bude hledat kompromis mezi podporou otroctví u demokratických politiků a snahou otroctví zrušit u vznikající Republikánské strany. Americká strana v prezidentských volbách v roce 1856 nominovala bývalého prezidenta Millarda Fillmora, i když on své členství ve straně neuveřejnil.[1] Fillmore dostal 21,5% hlasů voličů, čímž skončit za demokratickým a republikánským kandidátem.

Po volbách v roce 1856 strana rychle oslabovala. Rozsudek z roku 1857 ve sporu Dred Scott v. Sandford dále povzbudil opozici vůči otroctví na Severu, načež se k republikánům připojilo mnoho příznivců Know Nothings. Většina ze zbývajících členů strany v prezidentských volbách v roce 1860 podporovala stranu Constitutional Union Party.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Know Nothing na anglické Wikipedii.

  1. www.pantagraph.com. Dostupné online.