Andrew Jackson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Andrew Jackson (rozcestník).
Andrew Jackson
7. prezident Spojených států amerických
Ve funkci:
4. března 1829 – 4. března 1837
ViceprezidentMartin Van Buren
PředchůdceJohn Quincy Adams
NástupceMartin Van Buren
Stranická příslušnost
ČlenstvíDemokrat

Narození15. března 1767
Waxhaws, Jižní Karolína
Úmrtí8. června 1845 (ve věku 78 let)
Nashville, Tennessee
Příčina úmrtísrdeční selhání
Místo pohřbeníThe Hermitage
ChoťRachel Donelson
Rachel Jacksonová
RodičeAndrew Jackson a Elizabeth Hutchinson
DětiAndrew Jackson Jr.
Lyncoya Jackson
Profesesoudce, advokát, politik, důstojník a státník
Náboženstvípresbyterianismus
OceněníZlatá medaile Kongresu
PodpisAndrew Jackson, podpis
CommonsAndrew Jackson
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andrew Jackson (15. března 1767 Waxhaws, Jižní Karolína8. června 1845 Nashville, Tennessee) byl americký politik a válečník, 7. prezident Spojených států amerických (18291837). Jeho slogan zněl: „Nechť vládne lid“, přičemž za tento lid nepovažoval indiánské a černošské obyvatelstvo.

Pro svou tvrdost, neústupnost a ochotu trpět spolu se svým mužstvem nosil přezdívku „Old Hickory“[1], tj. „Starý Ořechovec“, přičemž zejména ve starších českých textech se můžeme setkat s nepřesným překladem „Starý Ořešák“ [pozn. 1]

Původ[editovat | editovat zdroj]

Jeho rodiče emigrovali do USA z města Carrickfergus v Severním Irsku roku 1765. Narodil se jako nejmladší ze tří synů. Často se zaplétal do duelů. Byl považovaný za národního hrdinu, když porazil britská vojska dne 8. ledna 1815 v bitvě u New Orleans. Potom bojoval v bitvách proti indiánským kmenům Kríkům a Seminolům, kteří útočili na Floridu. V roku 1819 se stal jejím vojenským guvernérem poté, co ji dobyl a připojil ke Spojeným státům.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1821 se stal řádným guvernérem Floridy, roku 1823 senátorem za Tennessee. V prezidentských volbách v roce 1824 soupeřil s Johnem Quincy Adamsem a dalšími třemi kandidáty, ale ani jeden z nich nezískal většinu všech volitelů. Sněmovna reprezentantů nakonec rozhodla pro Adamse, přestože Jackson získal o 45 000 hlasů více než on. Jackson spustil poté obrovskou celonárodní pomlouvačnou kampaň proti Adamsovi. V následujících volbách 1828 po velmi ostré kampani plné osobních útoků byl již zvolen prezidentem (první z jižanských států), roku 1832 byl zvolen znovu.

Přístup k Indiánům[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Cesta slz.

Byl proslulý svým celoživotním pronásledováním Indiánů. Velký populační růst amerického obyvatelstva a objevení zlata způsobily tlak na území obývané původním indiánským obyvatelstvem. V roce 1830 prošel Kongresem souhlas na vystěhovaní Indiánů, který Jackson podepsal. Právní akt byl úspěšně napaden národem Čerokíů v roce 1832 u Nejvyššího soudu. I přes rozhodnutí soudu Jackson vyžadoval přehodnocení rozsudku a fakticky byl rozhodnutý to nerespektovat. Jackson nakonec poslal vojsko, aby vyhnalo domorodé obyvatelstvo, což vedlo k nechvalně slavné „Cestě slz“, která zabila při pochodu téměř 4 000 Čerokíů (asi čtvrtinu populace) cestou do Oklahomy.

Monetární politika[editovat | editovat zdroj]

Jako svůj největší úspěch na politickém poli sám Jackson ohodnotil svůj úspěšný boj s The Second Bank of America (ta usilovala o dvacetiletou licenci vlády na vydávání fiat currency, z čehož by inkasovala úrok) a její uzavření tím, že se zásadně zasadil o neprodloužení jejího mandátu v roce 1836 a zabránil jejímu znovuzavedení v roce 1841. Během prezidentské kampaně v roce 1828 Jackson při projevu na adresu skupiny bankéřů řekl: „Jste doupě zmijí. Mám v úmyslu vaše hnízdo vypálit a s pomocí Boží ho vypálím“. Pokračoval a dále řekl: „Kdyby lidé jenom pochopili, do jaké míry je náš peněžní a bankovní systém nespravedlivý, do rána by byla revoluce“. Jackson prohlásil, že kdyby centrální banka měla pokračovat v kontrole „naší měny, v dostávání našich veřejných peněz a v držení tisíců našich občanů v závislosti, bylo by to strašnější a nebezpečnější než námořní a pozemní síla nepřítele...“ Návrh zákona na novou smlouvu prošel Senátem poměrem 28/20 a Dolní komorou poměrem 107/85 a každý věděl, jak se Jackson zachová. President banky Nicholas Biddle (1786–1844) vyhrožoval: „Když ho Jackson bude vetovat, já budu vetovat jeho!“ Jackson smlouvu vetoval a Banku v roce 1832 zrušil. Nařídil sekretáři státní pokladny, aby odstranil všechny vklady vlády z amerických bank a uložil je do státních bank. 8. ledna 1835 Jackson zaplatil poslední splátku amerického národního dluhu – to byl jediný okamžik amerických dějin, kdy národní dluh byl redukován na nulu a Američané byli schopni nahromadit přebytek 35 milionů dolarů, které byly rozděleny jednotlivým státům. Nicholas P. Trist, prezidentův osobní tajemník, řekl: „Toto je koruna slávy Andrew Jacksona a nejdůležitější služba, jakou kdy své vlasti prokázal.“ Boston Post ho přirovnal k Ježíši, který vyhnal penězoměnce z chrámu. Jackson tvrdil: „Pokud má Kongres podle Ústavy právo vydávat papírové peníze, bylo mu toto právo dáno proto, aby ho používal a ne proto, aby ho delegoval na jednotlivce nebo společnosti.“ Jackson řekl, že řízení centrální banky „by bylo prováděno několika jednotlivci nezávisle na vládě, kteří by získali kontrolu nad pracovní silou a příjmy většiny lidí.“

Zástupci Second Bank of America chtěli převzít agendu tisku dolarů a ovládání přísunu peněz do americké ekonomiky, navíc s tím, že každý dolar by byl zatížen úrokem, který by vláda musela bance v budoucnu splatit (tento princip fungoval i v době, kdy byly severoamerické státy britskými koloniemi). Jackson naopak prosadil, že vydávání dolarů bude bezúročné vůči nikomu a výši emisí bude podle potřeb a růstu ekonomiky řídit občany volený Kongres (čímž zůstane neporušena možnost obyčejných občanů řídit nepřímo finanční politiku své země skrze své volené zástupce). Tento princip bylo jedno z hlavních Jacksonových témat při jeho kandidatuře na prezidenta, i předtím na guvernéra.

Na Jacksona byly v době jeho prezidentského období spáchány dva pokusy o atentát. První případ ze 6. května 1833 je prvním zaznamenaným fyzickým útokem na prezidenta Spojených států. Útok spáchal Robert B. Randolph, kterého Jackson nařídil propustit z námořnictva pro defraudaci. Druhý pokus se udál 30. ledna 1835, kdy na něj atentátník Richard Lawrence, nezaměstnaný malíř pokojů z Anglie, vyzbrojený dvěma pistolemi každou v jedné ruce, v nestřežený moment vypálil.[2] První pistole však selhala a nevypálila, použil tedy druhou, ale selhala i ta. Historici se domnívají, že se tak stalo díky vlhkému počasí. Posléze, díky veřejnému podivu nad dvojitým selháním byly obě pistole testovány a znovu testovány. Pokaždé fungovaly bezvadně. Mnozí věří, že Jackson byl chráněn Prozřetelností; událost se stala součástí Jacksonovského mýtu.

Jackson zemřel přirozenou smrtí ve věku 78 let. Na jeho hrobce je vytesáno jeho krédo I killed the bank („Zabil jsem tu banku“). O Jacksonovi se mluví jako o jediném prezidentu, který dokázal zbavit Spojené státy národního dluhu, a též jediném prezidentu, který splnil vše, co slíbil ve své volební kampani.

Ve skutečnosti jeho restriktivní politika vedla k finanční krizi, která proukla krátce po skončení jeho mandátu v roce 1837[3]

Vláda Andrewa Jacksona[editovat | editovat zdroj]

Vláda Andrewa Jacksona
Úřad Osoba Období služby
Prezident Andrew Jackson 1829–1837
Viceprezident John C. Calhoun 1829–1832
Nejmenován 1832–1833
Martin Van Buren 1833–1837
Ministr zahraničí Martin Van Buren 1829–1831
Edward Livingston 1831–1833
Louis McLane 1833–1834
John Forsyth 1834–1837
Ministr financí Samuel D. Ingham 1829–1831
Louis McLane 1831–1833
William Duane 1833
Roger B. Taney 1833–1834
Levi Woodbury 1834–1837
Ministr války John H. Eaton 1829–1831
Lewis Cass 1831–1836
Ministr spravedlnosti John M. Berrien 1829–1831
Roger B. Taney 1831–1833
Benjamin F. Butler 1833–1837
Ministr pošt William T. Barry 1829–1835
Amos Kendall 1835–1837
Ministr námořnictva John Branch 1829–1831
Levi Woodbury 1831–1834
Mahlon Dickerson 1834–1837

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. ořechovce jsou americké a asijské stromy s neobyčejně tvrdým dřevem, ořešáky jsou jiný rod stromů s podstatně méně tvrdým dřevem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]