Ministerstvo spravedlnosti Spojených států amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ministerstvo spravedlnosti
Založeno1. červenec 1870
SídloRobert F. Kennedy
Department of Justice
Building
Souřadnice
Počet zaměstnanců112 500
Rozpočet43,5 miliardy USD
MinistrMerrick Garland
NáměstekJohn Carlin (zastupující)
Webová stránkahttp://www.justice.gov
Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti Spojených států amerických (angl. Department of Justice) je ministerstvo federální vlády ve Spojených státech. Bylo založeno za účelem prosazování práva a obrany zájmů USA a zajištění spravedlivého a nestranného systému spravedlnosti pro všechny Američany. V čele úřadu stojí (federální) generální prokurátor (angl. Attorney General), který vykonává fakticky úřad ministra spravedlnosti, jelikož je od roku 1789 člen kabinetu Spojených států.[1][2]

Gesce a fungování ministerstva[editovat | editovat zdroj]

Důležitý prvek Ministerstva spravedlnosti Spojených států amerických je ten, že funguje zároveň jako ministerstvo vnitra v jiných zemích a zároveň jako klasické ministerstvo spravedlnosti, tak jako v jiných zemích.

Ministerstvo spravedlnosti USA spravuje tyto agentury:

Vedle výše zmíněných spravování agentur má Ministerstvo spravedlnosti USA také povinnost koordinovat státní zástupce 94 soudních okrsků Spojených států amerických.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOUDELKA, Zdeněk. Státní zastupitelství II. - Prokuratury v Evropě a USA. Právní prostor [online]. ATLAS CONSULTING s.r.o., 2015-01-15 [cit. 2024-01-29]. Dostupné online. 
  2. Federální vláda (The Cabinet) [online]. Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze [cit. 2024-01-29]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]